Vapujeme na cestách: Víte, jaké zásady platí v letadlech nebo letištních halách?

Přestože lidé stále více využívají letecké přepravy, počet leteckých katastrof dlouhodobě klesá a cesta letadlem tak stále patří mezi nejbezpečnější druhy přepravy. Pokud bychom ji například srovnali s jízdou automobilem, pak dospějeme k názoru, že podle statistik je cesta na dovolenou vlastním vozem 62x nebezpečnější. A právě bezpečnost letadlové přepravy jde ruku v ruce s jistými omezeními, které se mnohdy dotýkají i elektronických cigaret.

Drtivá většina leteckých společností vapování na palubě zakazuje

Cestujete-li letadlem, dopředu si zjistěte, jaké podmínky u jednotlivých leteckých přepravců platí. Drtivá většina z nich totiž vapování na palubě svých letadel přísně zakazuje. Někteří přepravci dokonce mívají problém i s elektronickou cigaretou a e-liquidy v příručním zavazadle. Například u společností Lufthansa, British Airways či ČSA si na palubě nezakouříte. Pokud byste tak učinili, čeká vás pokuta, která se může vyšplhat i do výše několika desítek tisíc korun. Světlými výjimkami jsou v této oblasti společnosti EasyJet a Bmibaby, které elektronickou cigaretu na svých linkách povolují, a v případě potřeby si jí dokonce můžete vychutnat během letu.

Letiště a odletové haly jsou k vaperům shovívavější

Zatímco většina leteckých společností vapování na palubě svých letadel zakazuje, na letištích jsou mnohem shovívavější. Zde si svou elektronickou cigaretu můžete vychutnat prakticky bez omezení. To pochopitelně v případě, že na letišti neplatí výslovný zákaz používání elektronických cigaret. Pokud si nejste v této oblasti jistí, doporučujeme navštívit informace či se na případný zákaz zeptat ochranky letiště.

Přepravní kontrolu nepodceňujte

Před samotnou letištní kontrolou doporučujeme elektronickou cigaretu rozšroubovat na jednotlivé díly a společně s lahvičkou e-liquidu, clearomizérem, atomizérem nebo tankem, umístit do průhledného opětovně uzavíratelného sáčku, který následně předáte ke kontrole.

Kdo je připraven, není překvapen

V některých zemích, kde nejsou e-cigarety natolik rozšířené, může nastat při přepravní kontrole problém. Pak je pouze na vás, zda se vám povede přesvědčit bezpečnostního kontrolora, že jde o neškodného společníka na cesty nebo se raději nebudete dohadovat a se svou elektronickou cigaretou se nadobro rozloučíte. Pro tyto případy tak doporučujeme cestovat s náhradní elektronickou cigaretou, kterou uložíte do odbavovaného zavazadla. Více informací o vapování na cestách vám poskytnou jednotliví přepravci i kontaktní centrum příslušeného letiště.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>