Barokní zámek Schönbrunn je jednou z vůbec nejoblíbenějších vídeňských památek. Narodil se tu František Josef, svou uměleckou premiéru tu měl Wolfgang Amadeus Mozart, Marie Terezie tu pořádala tajné konference, zasedal tu Vídeňský kongres a Karel I. zde symbolicky zakončil existenci rakousko-uherského mocnářství. Historie tu kráčela opravdu mílovými kroky.
Okázalé letní sídlo Františka Josefa a jeho Sisi
Schönbrunn se začal stavět v sedmnáctém století, později se stal dokonce letním sídlem rakouských panovníků. Rozsáhlý komplex má na patnáct stovek místností, veřejnosti jich je ale přístupno jen necelých padesát. Interiér zámku se nese hlavně v duchu rokoka, například v takzvaném Milionovém pokoji najdete velmi drahou výzdobu až z Indie, v jiné místnosti jsou zase křišťálové lustry z tehdy pověstného českého skla. Zkrátka a dobře, skromně jsou tu vybavené jen komnaty obývané Františkem Josefem I., jenž byl pověstným asketou.
V rámci prohlídky Schönbrunnu si nenechte ujít ani Muzeum kočárů – Wagenburg. Zde je k vidění celkem sto různých povozů, které sloužily potřebám rakouských panovníků. A to zdaleka není vše, Schönbrunn obklopuje nádherný park, ze kterého se nabízí panoramatický pohled na nedalekou Vídeň. V parku se nachází hned dvaatřicet soch, které zpodobňují motivy zejména z antické mytologie.
Nahlédněte i do místní zoo, která je jednou z nejstarších na světě
Hlavně menší návštěvníky pak zaujme bludiště a labyrint Irrgarten s dětským hřištěm, ale i různými atrakcemi, které nápadně připomínají ty z Petřínské rozhledny. Součástí zámeckého parku je od poloviny osmnáctého století i zoologická zahrada, jejíž zaměstnanci se starají o zhruba osm stovek svěřenců. Uvidíte tu slona, medvídka koalu či několik lachtanů. Prohlédněte si i rozsáhlé skleníky, které nesou názvy Palmenhaus a Wüstenhaus. Ukrývají nejen kaktusy, ale i palmy a jiné pouštní rostliny.