Pařížská Invalidovna vznikla ve druhé polovině sedmnáctého století z rozkazu krále Ludvíka XIV., jenž tímto chtěl vytvořit adekvátní zázemí pro přestárlé nebo zraněné vojáky. Těch tu v sedmnáctém století žilo více než čtyři tisíce. V dnešní době však tato stavba slouží i jiným účelům, protože jde doslova a do písmene o muzeum francouzské historie.
Pohřben je tu i velký Napoleon
Své místo posledního odpočinku zde našel Napoleon Bonaparte, jehož hrobka se nachází od prosince 1840 v kryptě pod Mansartovým dómem. V komplexu jsou ale pohřbeni i Napoleonovi bratři Joseph a Jerome, maršál Foch, hrdina bojů první světové války a jeden z největších francouzských vojevůdců – maršál Henri de Turenne.
Invalidovna se nachází na levém břehu Seiny, v jejích křídlech je i muzeum věnované armádě s doslova dech beroucí expozicí francouzského válečnictví a také dva kostely – kostel vojáků (Saint – Louis) a kostel krále (Dóm). V prvním jmenovaném kostele se skvěle vyjímá i socha Napoleona Bonaparte. Fanoušky vojenské historie zaujmou určitě i královská děla, nacházející se na čestném dvoře.
Střecha Invalidovny je celá z ryzího zlata
Když bude pěkné počasí, upoutá Vás jistě již z dálky střecha Invalidovny, kterou tvoří více než půl milionu zlatých lístků (zhruba deset kilogramů zlata). Poslední „zlacení“ proběhlo v roce 1989, u příležitosti připomínky Velké francouzské revoluce. Zřetelný je na budově Invalidovny i obrovský vliv baroka a je asi jasné, že vzorem byla hlavně Petrova bazilika v Římě. A nakonec, vše si můžete snadno vychutnat i z ptačí perspektivy, protože nedaleko najdete i další velkou památku Paříže – proslulou Eiffelovu věž.
A na závěr pár praktických informací. Dostanete se sem metrem – linka 8 či 13. Otevřeno je v zimní sezoně od 10 do 17 hodin, od dubna do září až do 18 hodin. Vstupné je devět eur, mladí lidé do 26 let mají po předložení ISIC karty vstup volný.
Výlety do Paříže
Ještě jste v Paříží nebyli a rádi by jste se tam podívali? Na focení si sem neberte pouze telefon, ale kvalitní fotoaparát, toto místo se vám vryje do paměti.