Investiční zlato se může lišit cenou obchodník od obchodníka

Není to jen cena na komoditní burze, která ovlivňuje cenu zlata. Významnou měrou k ceně slitku přispívá i přístup obchodníka a jeho marže. Plus několik dalších faktorů. Pokud se chystáte na nákup investičního zlata, oplatí se je znát.

Není zlato jako zlato

Přestože se mnozí již v investování do zlata vyznají, je potřebné připomenout, že se pro tento účel hodí výhradně investiční zlato. Jedná se o zlaté investiční slitky (též zlaté cihly) a zlaté investiční mince. Žádná česká mincovna však toto zlato nevyrábí, a tak se k nám dováží ze Švýcarska. Švýcarské rafinerie hrají prim třeba i u našich sousedů na Slovensku, kde rovněž žádná slovenská mincovna není na investiční zlato specializovanou.

Rozhodně není vhodné nakupovat jiné než investiční zlato (třeba šperky a surové zlato), či finanční produkty, které jenom se zlatem spekulují. Pozor též na spoření do zlata, kde zlato fyzicky nevlastníte. Do zlata si spořte, ale jeho fyzickým nákupem v podobě zlatých investičních slitků. Jinou možností jsou investiční zlaté mince, ale nespleťte si je s numismatickými. Ty mají výhodu anonymity nákupu, protože na rozdíl od zlatých cihel nejsou označeny žádným sériovým číslem.

Co ovlivňuje cenu investičního zlata

Samozřejmě je to aktuální cena zlata na komoditní burze. Dráž pak kupujeme menší slitky, zejména ty nejmenší, třeba gramové, které se často kupují jako vtipný a současně hodnotný dárek. Kvalitnější slitky prestižních značek rovněž mohou být dražší. Jenomže zrovna tato investice se vyplatí, protože znamená později benefit ve snadnějším prodeji slitku. Takový slitek od Argor Heraeus vám vykoupí každý. Prestižní prodejci slitků však často méně známé značky nevykupují.

Vyberte si správně obchodníka se zlatem

Zcela samostatnou kapitolu v cenotvorbě investičních zlatých slitků tvoří výběr obchodníka se zlatem. Mezi nejdražším a nejlevnějším obchodníkem bývá rozdíl v ceně slitků i desetiprocentní. Jde o marži prodejce a podle odborníka na investování do zlata, Pavla Trtíka, není tento přístup navyšování ceny racionální. „Slitek ze stejné rafinérie, stejné hmotnosti a stejné ryzosti by měl mít ve stejné prodejní lokalitě i stejnou prodejní cenu,“ říká Pavel Trtík z e-shopu Zlate-mince.cz. V něm, ale i ve svých kamenných pobočkách drží naopak jedny z nejnižších cen u nás. Pokud tedy máte pocit, že Rakušané či Němci nakupují investiční zlato levněji, nemusí tomu tak být, jestliže si vyberete správně obchodníka se zlatem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>