Kouzlo Bretaně zaujme každého

Historická provincie v západní Francii, Bretaň, která se rozkládá na stejnojmenném poloostrově, vás určitě okouzlí. Původním hlavním městem bylo známé Nantes, dnes má přízvisko hlavní město Rennes.

Na rozloze přes 27 000 km2 žije něco málo přes tři miliony obyvatel, kteří se stále snaží udržovat bretonský jazyk živý, píší dvojjazyčné nápisy a jezdí se dvěma poznávacími značkami na svém automobilu.

Geologicky nejstarší místo se spoustou zajímavostí

Bretaň je po geologické stránce tím nejstarším územím Francie. Obsahuje totiž tvrdé pískovce, granity i přeměněné horniny. Pobřeží je krásně skalnaté a turistům nabízí neskutečnou podívanou. Bretaň je zároveň skvělým místem pro milovníky chladného léta a mírné zimy.

landscape-631703_640

Kromě toho, že je Bretaň nejstarším územím Francie, můžete zde spatřit paleolitickou hrobku cairn de Kerkado, která byla postavena již v roce 4 700 př. n. l. Tato hrobka v lese u Le Méneku je považována za nejstarší dochovanou stavbu v Evropě. Kromě toho je u této vesnice také k vidění další zajímavost, kterou je velké množství vyrovnaných řad přesně seřazených menhirů. Jedná se prakticky o světový unikát.

Která města určitě neminout?

Při návštěvě Bretaně byste rozhodně neměli vynechat hlavní město Rennes. Jedná se o téměř dokonalé kosmopolitní město s krásnými hrázděnými domy. Mnoho architektonických a kulturních památek můžete zhlédnout v obci Dinan.

Pouhou hodinku cesty z hlavního města to trvá do přístavního města v zálivu Lamanšského průlivu – Saint Mala. Zde si rozhodně prohlédněte opevněné Staré Město, v jehož centru naleznete katedrálu St-Vincent z dvanáctého století a ve východní části můžete spatřit hrad Chateau de St-Malo, jehož historie sahá až do 14. století.

cottage-535753_640

Pokud se do Bretaně vydáte a budete si chtít zkrátit dlouhou chvíli při cestě, rozhodně se začtěte do legend a příběhů, které z tohoto kraje pochází. Víte o tom, že v Broceliandském lese má prý původ například legenda o Excalibru?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>