Sporádské ostrovy

Sporádské ostrovy patří k Řecku a najdete je v Egejském moři. Výraz „sporades“ v řečtině znamená roztroušené, což je pro tyto ostrovy příznačné. Toto slovo se dostalo i do jiných jazyků včetně češtiny a znamená něco vzácného a roztroušeného.

 

Turisty na sporádském souostroví sice neokouzlí množství antických památek, i když několik krásných kostelů a klášterů zde najdou, ale především úžasná příroda. Pohoří porostlé borovicemi, překvapivě svěží a bujná vegetace, skály, sladkovodní prameny a především nekonečné množství krásných pláží a opuštěné zátoky. Zdejší zajímavosti rozhodně nejsou sporadické, naopak je jich zde víc než dost.

Skiáthoské Benátky

Obyvatelé Skiáthu mají sice vody dost kolem celého ostrova, ovšem domy na vodě jako v italských Benátkách tu nenajdete. Malebný skalnatý mys jménem Boúrtzi, který rozděluje přístav městečka na „starý“ a „nový“, však stopy benátského vlivu určitě nese. Jmenovitě díky bratrům Giziům, kteří Skiáthos počátkem 13. století dobyli a zřídili zde pevnost i s rezervoárem vody a kostelem zasvěceným svatému Jiří, patronovi Benátek. Dnes je z pevnosti rekreační místo s kavárnou, kulturním centrem a vyhlídkou na přístav.

Ruiny pod taktovkou umělců

Hlavní město ostrova Alénnisos poničilo v r. 1965 zemětřesení, takže lidé městečko opustili a usadili se v přístavu u moře. Ruiny však opravili umělci a začali je obývat, takže procházky městem, nakupování v uměleckých obchůdcích a posezení v tavernách je nádherným zážitkem i pro celou rodinu.

Požehnaná země

Ostrov Skiáthos je dlouhý 12 a široký 6 km, ovšem na tomto malém území je najdete přes 50 rodinných kostelíků a bezpočet drobných kapliček. K tomu připočtěte několik městských kostelů, pozůstatky tří z původních dvaceti kostelů v pevnosti Kástro, tři kláštery a můžete si udělat krásný den po stopách řeckých církevních památek.

Zapomenuté ráje

Druhá strana Skiáthu poskytuje ráj pro toho, kdo chce mít kousek pláže a moře jen sám pro sebe. Najde zde klid plážové taverny s několika rákosovými slunečníky.

Ostatní ostrovy

Na ostrově Alénisos zajděte do muzea pirátské minulosti. Na vypůjčeném skútru se můžete vydat na průzkum horských vesniček, nebo nádherné krajiny, která je součástí mořského národního parku.

Na ostrově Skopelos je vesnice na svahu vysoko nad mořem a procházka úzkými uličkami vás vrátí o desítky let zpátky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>