Je jím sever Norska, který láká na lososy, mohutné tresky a tučné makrely. Má dvacet tisíc kilometrů pobřeží a jeho fjordy jsou tak nejvhodnějším místem, kde můžete vyzkoušet, jste-li schopni rybu chytit, stejně jako zjistit, zda rybaření chytne vás.
Lososí čich na vodu
Losos obecný je ryba vůbec ne obecná. Na talíři upoutává svým růžovočerveným masem. Jeho zbarvení u volně žijících ryb způsobuje pigment astaxanthin, patřící do skupiny karotenů. Je zvláštní také tím, že ačkoli podstatnou části života tráví v moři, je řazen mezi ryby sladkovodní.
V řekách se jen rodí, vyrůstá, vrací se do nich vytřít a pak v nich někdy nachází i smrt. Záhadou je, jak ryby po několika letech najdou na vytření svou rodnou řeku. Ichtyologové soudí, že svou rodnou vodu losos pozná podle „vůně“, ovlivněné složením vody.
Nejsilnější, asi dvacetikiloví samci připlouvají z oceánu do své řeky v květnu a červnu jako první, aby si v mělčinách horních toků zabrali nejlepší místa k vytření.
Schody pro ryby
V Norsku bývalo přes 600 lososích řek, ale z několika desítek už lososi zmizeli. Dnes se za nejlepší považují Laerdalselva, Gaula, Stordalselva, Surna, Stryneelva, Lakselva a Namsen, řeka dlouhá 160 km, jejíž lososí úsek měří více než třetinu této délky. Rybáři ji nazývají podle kapitálních úlovků královnou řek. K zabránění úbytku lososu se v Norsku budují schody pro ryby, zejména u vodopádů. Jedná se o systém mělkých stupňovitých bazénů, kterými ryby mohou snáze proskákat. Rybáři zde mají svůj zažitý životní styl.
Na sever za treskami
Nejsilnější vodní víry na světě najdete asi 30 km severně od Bodo v kraji Nordland. Je zde 3 km dlouhá a 150 m široká přírodní propusť, která přepouští každých šest hodin tam či zpět téměř 400 miliónů kubíků vody rychlostí až 40 km/h. Proudící vířící voda přináší hojné množství potravy, za kterou připlouvají ryby. Chytne zde i každý začátečník a nejčastějším úlovkem z břehu je makrela.
Centrem lovu tresek je souostroví Lofoty, kam od února do dubna připlouvají z Barentsova moře milióny atlantických tresek na vytření. Tou dobou také začíná ve zdejším přístavu Svolvaer mistrovství světa v lovu tresek. Vyjímkou nejsou ani více než 60 cm úlovky. Nejlepší odměnou a labužnickou pochoutkou je čerstvě ulovená treska, která se nafiletuje, obalí v mouce s kmínem a usmaží na oleji.