Kráter Machteš Ramon

Chcete-li sestoupit do monumentálního pouštního kaňonu, nemusíte jezdit až do Ameriky ke slavnému Grand Canyonu. Neméně zajímavý a turisty přitom zatím trochu opomíjený je obrovský kráter Machteš Ramon na jihu Izraele.

Stojíte-li úplně sami uprostřed 40 kilometrového pouštního kráteru, ocitnete se v naprostém tichu. Kdyby se nad rozpálenými kameny netetelil horký vzduch, člověk by si pomyslel, že se tu zastavil čas. Kaňon Machteš Ramon, který leží v centru izraelské Negevské pouště, má své zvláštní kouzlo.

desert-542171_640

Tento kráter kupodivu není stopou po dopadu meteoritu ani ho nevyhloubila řeka. Postupně ho vytvarovala eroze, když kdysi z této oblasti ustupoval oceán. Na 300m vysoké stěny kráteru jsou díky tomu přímo do kamene vytesanou učebnicí geologie.

Značky jako na Šumavě

A_Nubian_ibex_by_the_entrance_to_Makhtesh_RamonVětšina výletníků, kteří sem zavítají, se spokojí jen s krátkou procházkou po hraně kráteru k několika vyhlídkovým plošinám. Izraelská správa parku přitom upravila i různé trekové cesty, po nichž lze sestoupit přímo do srdce kaňonu. Českým turistům by mělo zdejší značení vyhovovat. Síť červených, zelených či modrých značek a rozcestníků s šipkami totiž připomíná naše turistické značky.

Výbava

Že je nutné si vzít s sebou dostatek pitné vody, kterou už v kráteru nelze doplňovat, je zřejmé. Co si však turista předem nemusí uvědomit, je také naprostý nedostatek stínu v kráteru. Během denních hodin, kdy slunce rozpaluje kaňon z ostrého úhlu, tu nemusíte najít žádné místo, kam se před paprsky na chvíli schovat.

Dalším rizikem je to, že se v kráteru špatně odhadují vzdálenosti. Je zde jen minimum keřů nebo jiných objektů, které mohou posloužit jako měřítko pro srovnání. Trek napříč kráterem je ovšem silný zážitek. Ohromný prostor a ticho kontrastuje s majestátností vysokých skalních stěn.

ZOO uprostřed pouště

Výlet lze završit návštěvou některých zdejších zajímavostí vytvořených člověkem. Poblíž hlavní vyhlídky postupně rozšiřují izraelští sochaři sérii skulptur z místního zlatavého pískovce. Navštívit lze také zbytky nabatejského města Avdat. Trochu jako fata morgana působí další atrakce – farma, kde chovají obrovské stádo lam. Jsou zde úchvatné stavby. Malá kuriozní zoologická zahrada uprostřed pouště chová také kozy, koně a velbloudy. Výlet do Machteš Ramonu tak můžete zakončit stylově třeba romantickou projížďkou na koni kráterem při západu slunce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>