Benátky – město tradičních karnevalových masek

Pronikněte s námi do tajů nošení masek v Benátkách. Masky jsou na tomto karnevalu skutečně skvostné a rok od roku i mnohem zajímavější. Historie vzniku karnevalu sahá až do 9. století.

Benátky tenkrát ožily hudbou a tancem. Přes několik úskalí, kdy karneval ani nebyl, se od roku 1979 opět rozezvučely ulice a je to v podstatě tradice. A teď jsme skutečně ovlivněni i tím, co se děje, protože se zde ukazují i masky v podobě koronaviru. Je to smutné, ale bohužel realistické.

Tip: Chcete ochutnat pravou italskou kuchyni i bez toho, abyste museli na přímořskou dovolenou? Vyzkoušejte rozvoz těstovin v Brně, případněrozvoz těstovin v Olomouci. Vše připraveno rozeným Italem a za použití čerstvých a především kvalitních italských surovin. A právě kvalita a čerstvost surovin je to, na čem italská kuchyně stojí.

Nicméně pojďme se zabývat těmi veselejšími maskami a nedělejme si zbytečné vrásky. Příští rok už bude karneval snad v plném proudu po celou dobu, letos se ukončil bohužel dříve. Tento karnevalový rej je obohacen řadou doprovodných programů – od velkého pódia až po prohlídku dílen, kde karnevalové masky vznikají.

Skvostné obchůdky jsou báječným zpestřením

Mimo jiné je také možno navštívit obchůdky, které vás zlákají pracovními stoly se štětci a barvami. Plno kostýmů, šatů i pánských obleků je protkáno menšími drobnostmi v podobě klobouků, síťek, bot i rukaviček. Na stropě visí masky a vy nevíte, kam se dřív podívat. Některé mohou vypadat také děsivě, zejména ty bílé. Něžněji pak působí ty krajkové.

Jak taková maska vzniká?

Všechny masky jsou vyráběné stejným způsobem. Musí být vytvořen základ, kterým je výroba masky ze sádry. Výraz je zatím neutrální a jak se maska bude dále tvářit a jak je propracovaná dále, záleží na jejím tvůrci. Vyřezávají se oči, i tvar dokáže ledacos změnit. Maska se natírá až pěti vrstvami barvy.

Jaké masky jsou známé?

Jednou takovou je maska morového doktora s dlouhým zobákem inspirována 16. stoletím, kdy se do ní vkládaly vonné bylinky, aby nebyl cítit zápach z nemocných. Tradiční maskou je i Bautta, která vlastní hranatý tvar obličeje s vystrčenou bradou. Co se nosí k ní? Černý plášť, trojcípý černý klobouk a je zejména pro muže.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>