Cesta na motorce do Polska. Základní informace, které potřebujete znát

Chystáte se navštívit našeho severního souseda na motorce? Dálniční síť vás dovede bezpečně až na samotný sever země, kde se můžete zabořit do příjemného písku. Co musíte v Polsku dodržovat? Podívejte se na základní přehled.

Rychlostní limity

Jako první byste měli znát zpaměti rychlostní limity, které budete v Polsku dodržovat. Nasaďte si moto rukavice, helmu a boty na motorku, a můžete vyrazit na cestu. Na dálnici si to můžete svištět rychlostí až 140 kilometrů za hodinu. Mimo obce pak devadesátkou, podobně jako u nás. V obci se projedete obligátní padesátkou, ale od 23 do 5 hodin se tento limit zvyšuje na 60 kilometrů za hodinu.

Bezpečnost

Jako řidič motocyklu jste povinni mít na hlavě po celou dobu jízdy zapnutou helmu. Stejná povinnost platí i pro spolujezdce. Moto bunda a moto kalhoty v povinné výbavě sice nejsou, ale rozhodně vám je doporučujeme obléci pokaždé, když sedáte na mašinu. Nezapomeňte, že se jedná o váš jediný ochranný prvek. Reflexní vesta je povinná pro všechny pasažéry, tedy zde pro řidiče i spolujezdce. Motocykly musí mít po celou dobu jízdy zapnutá potkávací světla.

Co se smí a nesmí

V Polsku je možno používat palubní kamery, ale při zveřejnění záběrů je nutno vždy rozmazat tváře lidí a SPZ vozidel, která jsou na záznamu uvedena. Používání jakýchkoliv detektorů měření rychlosti vám v Polsku rozhodně neprojde, je to zde zakázáno. Možná vás překvapí, že v této zemi mají povolenou hladinu alkoholu v krvi. Ta je stanovena na 0,2 promile pro všechny řidiče.

Mnoho polských strážců zákona začalo přitvrzovat a podobají se svým pověstným rakouským kolegům. Pokuty se tak stále častěji pohybují v případě řidiče ze zahraničí ve vyšších hodnotách. Za alkohol za volantem tak můžete dostat pokutu až 60 tisíc zlotých, za překročení rychlosti až 500 zlotých. Pokuta vás nemine ani za nezapnutá světla – zde se hranice pohybuje od 200 zlotých.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>