Půjčení automobilu na dovolenou – na co dát pozor a jak se krýt před případnými škodami

Důvodů k využití služeb autopůjčovny je spousta: vlastní vůz máte zrovna v opravě a nechce se vám cestovat vlakem, chystáte se na dovolenou v autokempu nebo třeba cestujete do nové země a chcete z ní vidět co nejvíc. Čeho se vyvarovat při půjčování auta a co je dobré zvážit?

Půjčení auta na dovolenou

Při půjčování automobilu na dovolenou se opravdu vyplatí předem prozkoumat možnosti, pročíst si zpětnou vazbu od jiných zákazníků, sehnat si na půjčovnu kontakty. Před tím, než podepíšete smlouvu na půjčení, si ji bedlivě pročtěte, dočtete se tam například, nebudete-li muset připlácet, pokud auto vrátíte mimo běžnou pracovní dobu půjčovny, nebo kolik si musíte připlatit za dětské autosedačky. Pokud to bude možné, nafoťte si za přítomnosti pracovníka půjčovny stav vozidla – předejdete tak situacím, kdy vám půjčovna bude vyčítat odřené sedadlo, které už bylo poškozené dříve. Půjčovně je nutné předem sdělit, kam se chystáte cestovat, aby vám poskytla náležitě registrovaný vůz.

Zahraniční autopůjčovny

Pokud si půjčujete auto přímo v zahraničí, je třeba být stejně opatrný, ne-li více. Snažte se zjistit o půjčovně co nejvíce, dohledejte si reference. Opět si podrobně projděte smluvní podmínky a v žádném případě je nepodepisujte, pokud jim nerozumíte. Nestyďte se na cokoliv přeptat, i kdyby pomocí překladače. Mějte na paměti, že pokud v zahraničí spácháte dopravní přestupek, například překročíte-li povolenou rychlost, musí sdělit vaše osobní údaje policii dané země; strhává automaticky paušální administrativní poplatek za vyřízení záležitosti, který se pohybuje okolo výše 50 Euro. Přirozeně si tedy projděte pravidla silničního provozu v zemi, do které se vydáváte.

Jak se co nejvýhodněji pojistit při půjčení auta

Ať už si půjčujete v Čechách nebo v zahraničí, je třeba věnovat pozornost pojišťovacím podmínkám dané půjčovny. Zjistěte si, jaké pojištění je zahrnuto v základní ceně půjčovného, jak vypadá pojištění odpovědnosti, havarijní pojištění, jaká je případná spoluúčast na škodě – pokud půjčovné platíte kartou, může se vám stát, že půjčovna výši spoluúčasti vyblokuje z vašeho účtu předem jako zálohu.

Pojištění přímo u autopůjčoven má jeden háček: jedná se často o poměrně drahou záležitost. Základní povinné ručení za vás hradí škodu třetí osobě, nepomůže vám tedy, pokud se poškodí půjčené auto. A půjčovny si své vozy většinou dobře hlídají a nebudou se zdráhat vám zaúčtovat sebemenší škrábnutí na laku. Abyste se vyhnuli hrazení takovýchto nákladů, můžete si u půjčovny obvykle přiobjednat havarijní pojištění, které se ale často neobejde bez vysoké spoluúčasti. Půjčovny také mnohdy nabízejí all inclusive variantu pojištění, která sice bývá bez vaší spoluúčasti na případné škodě, dost si za ni ale připlatíte.

Spoluúčast na škodě vozidla vám ale může pokrýt tuzemské cestovní pojištění. Pokud nechcete půjčovně platit drahé all inclusive pojištění a zároveň se obáváte vysoké spoluúčasti, porozhlédněte se po možnostech krytí u českých pojišťoven. Například Kooperativa nabízí v rámci cestovního pojištění KOLUMBUS PLUS automaticky úhradu spoluúčasti na škodě do výše sjednaného limitu, pokud si vůz zapůjčíte u „osoby provozující podnikatelskou činnost spočívající v pronájmu motorových vozidel.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>