Island

Jen málo míst na světě poskytuje takové kontrasty barev. A nikde není mech tak opravdově zelený jako na Islandu. Na okraji Duhových hor, pod ledovcem Vatnasjokuli, se rozprostírá oblast prastarých sopek Faxasund. Oblast je plná velkých černých kráterů porostlých zeleným mechem a vyplněných modrými jezery.

Je velmi obtížně dostupná, jen terénním autem a po neznačených cestách. Když máte velké štěstí, přestane pršet, trochu se utiší neutuchající vichřice a mezi mraky vykoukne slunce.

Národní park Tingvellir

Když putujete islandským vnitrozemím, procházíte šedivou, nehostinnou pustinou mezi ledovci. Pod stále činnou sopkou Hekla přijdete na hranu údolí a před vámi se otevře pohled do zeleného ráje. Do vulkanické pukliny se tu řítí vodopády. Dva potoky a spojená řeka třetím vodopádem údolí opouštějí. V létě je údolí zarostlé zelenou trávou, břízkami a lopuchy. Na podzim břízky zčervenají a zežloutnou a údolí hraje všemi barvami.

Horká sprcha

Na severu ostrova je zelené údolí Vesturdalur, kde se pasou ovce a skoro zde nefouká. Do říčky Laugarvallaá sem vodopádem vtéká potok, tak horký, že se pod něj dá jen taktak vlézt. V tůni pod vodopádem se můžete hodiny vyvalovat v horké vodě.

Cesta pod útesem

Na západní straně omývají vody fjordu Arnarfjodur poloostrov vystrčený do Atlantského oceánu. V nejparnějším létě se zde teploty pohybují okolo úžasných 5-10° C a vane zde nepřetržitý chladný vítr. Nezpevněná cesta obcházející poloostrov, na jižním okraji klesá těsně k moři pod převis skály plné ptáků a za přílivu je 3 m pod hladinou. Cesta je málo používaná a odměnou vám bude krásné skalnaté pobřeží, oranžový maják a velké příbojové vlny.

Ledovcová jezera

Na druhé straně fjordu je vodopád vysoký 100 m, na nímž se ve výšce 600 m n.m. nalézá chráněná oblast překrásných ledovcových jezer. Doslovným rájem je vysočina na dohled od ledovců. V oáze Laugafell je termální pramen, kdy je vybudován bazének a v okolí je několik chatek. Bazének má 40° C a horkým pramenem je vytápěno i ústřední topení v chatkách. Okolí bazénku je porostlé zelenou trávou a žlutými kvítky. Po několika dnech putování islandskou krajinou, což je většinou poušť a občas ledovec, zima a déšť, si budete připadat jako v ráji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>