Pět magických míst na Sardinii

Nurágská civilizace na italském ostrově Sardinie patří mezi nejzáhadnější pradávné civilizace. Funkci jejích tajemných staveb – nurágů, hrobek obrů nebo posvátných studní – se dodnes nepodařilo objasnit. Kromě nurágů stojí za pozornost i další místa, která vás upoutají zvláštní magičností.

Ďáblův chřtán Su sterru

Ojedinělý přírodní úkaz – nejhlubší propast v Evropě – najdete na náhorní plošině Golgo v oblasti Ogliastraů na východním pobřeží Sardinie. Otvor je hluboký 270 m a široký asi 25 m. V jeho bezprostřední blízkosti se nachází pozůstatky nurágské osady, které dodávají místu zvláštní atmosféru. Jedna z mnoha legend vypráví o rolníkovi, který jel v den svátku svatého Petra pracovat na pole, místo aby šel do kostela a propast ho pohltila za jeho bezbožnost i s koňským povozem.

Sardinská smrtka nosila kladívko

Rouškou mystiky je obestřena i žena, které se říkalo s´accabadora. Ta byla na Sardinii nejen porodní bábou, ale pomáhala také pokojně zemřít nevyléčitelně nemocným a uniknout tak nesnesitelnému utrpení. Vcházela do stavení na pozvání samotné rodiny pod rouškou noci a byla vždy oblečena v černém. Měla kladívko z vyschlého olivového dřeva a po vyřčení modliteb ukončila za zavřenými dveřmi trápení nemocného se svolením jeho i rodiny dobře mířenou ranou do spánku. Smrtící kladívko je k vidění v muzeu Galluras v sardinském vnitrozemí.

nuraghe-115980_640

Byla Atlantida na Sardinii?

Velkou polemiku i zájem médií vzbudila v roce 2006 kniha novináře Sergia Fraua – Herkulovy sloupy. Platon popisuje, že se nacházely v úžině před mýtickou Atlantidou. Tradičně bývá tato úžina ztotožňována s Gibraltarským průlivem, který spojuje Středozemní moře s Atlantikem. Autor knihy přináší velmi odvážné tvrzení a ukazuje, že popis Atlantidy přesně sedí na Sardinii. Mají snad ty nurágy, které jsou v nížinách poblíž moře skutečně pohřbené v bahně, spojitost s Atlantidou a živelní pohromou, která ji postihla? Pravdou je, že důvod zániku vyspělé nurágské civilizace není dodnes znám.

 

Žili na Sardinii obři?

Na poloostrově Sinis na západě Sardinie našli rolníci v r. 1970 při obdělávání půdy části obrovských soch. Archeologický průzkum proběhl až o čtyři roky později a našlo se 30 soch bojovníků o výšce 2,6 m, kterým se říká Giganti di Monte Prama (Obři z hory Prama).

640px-Genna_Salixi_-_Domus_de_Janas

Domus de Janas

K tajemným sardinským stavbám patří i Domus de Jans – v překladu Vílí příbytky. Jsou to jeskyně vytesané do skály, které v letech 4000 až 1500 let př.n.l. sloužily jako hrobky. I v nich byly objeveny kosterní pozůstatky, které byly malé, a proto vznikly legendy, že zde přebývají malé víly. Stejně tak jako v ostatních lokalitách, tak i zde se vyplatí používat k cestování auto.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>