Budapešť: Snadno dostupné a oslnivé velkoměsto

Budapešť, hlavní město Maďarska, se dneska stává čím dál tím oblíbenějším cílem turistů nejen z České republiky. Jedná se o hospodářské, dopravní i kulturní centrum Maďarska a zároveň je to deváté největší město Evropské unie.

Budapešť vznikla v roce 1873 sloučením tří samostatných částí – Budína, Starého Budína a Pešti – a rozkládá se tak na obou březích známého Dunaje. Žije zde přes jeden a půl milionu obyvatel.

Rozkvět, turecká okupace i Rudá armáda

Největší rozkvět Budína a Pešti byl zejména za vlády Zikmunda Lucemburského a Matyáše Korvína. Budapešťské trojměstí patřilo spolu s Vídní, Prahou i Krakovem mezi největší sídla Evropy. Jednalo se o důležité středisko obchodu s dobytkem i vínem. V roce 1526 ovšem Turci opanovali velkou část Uher a v Budíně se začaly usazovat národy podrobené Osmanské říši. Řada kostelů byla změněna v mešity, některé byly zbořeny a samotné uherské lázeňství se propojilo s osmanským a došlo k rozvoji počtu koupelí.

800px-Swiss_Gloria_(ship,_2005)_001

V roce 1868 byl Budín dobyt habsburským vojskem a nadvláda Turků zde skončila. Město tak začalo znovu růst, a jak již bylo zmíněno, v roce 1873 se města sjednotila v Budapešť. Druhá světová válka ve městě zanechala velké škody, v roce 1945 bylo město obsazeno Rudou armádou, a komunistickou éru definitivně ukončily svobodné volby až v roce 1990.

Co rozhodně neminout?

Pokud se Budapešť rozhodnete navštívit, rozhodně byste neměli minout okouzlující baziliku sv. Štěpána. Z její kupole je nádherný výhled na celou Budapešť a to množství schodů za to rozhodně stojí. Opravdovou dominantou je poté budova Parlamentu, které stojí za prohlídku i uvnitř.

Nezapomeňte ani na Markétin ostrov, kde si můžete odpočinout v krásném parku či na Budínský hrad. Na této straně je možné ochladit se také v přístupných jeskyních. Pokud si chcete odpočinout ještě jinak, vyzkoušejte lázně. Ne nadarmo se říká, že je Budapešť jedním z největších lázeňských měst světa.

800px-Buda_Castle_2365941876_12a03f263c

V Budapešti si najde každý turista to, co ho zajímá a pokud si na prohlídku města vyhradíte alespoň jeden den, rozhodně nebudete litovat. Taková krátká dovolená zde rozhodně není drahá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>