Do Chorvatska autem nebo letadlem?

Češi a letní dovolená v Chorvatsku. To už je zavedený stereotyp, který asi netřeba představovat. Až 750 tisíc Čechů letos opět podle tradice vyráží do oblíbeného prázdninového letoviska a většina z nich opět využije k cestě automobil. Cesta k Jaderskému moři vede v drtivé většině po dálnici D1 do Brna (pocházíte-li ze západnější poloviny republiky), odtud přes Rakousko a Slovinsko až na prosluněné chorvatské pobřeží.

Díky vybudované jihoevropské síti dálnic lze trasu absolvovat za přibližně devět až jedenáct hodin (ty chorvatské jsou mimochodem považovány za vysoce kvalitní), záleží na tom, jak často si dopřáváte přestávky na občerstvení. Většina českých turistů se shoduje ve snaze je pokud možno omezit, aby do cíle dorazili co nejdříve.

Mnohdy preferují cestu v noci – ta je ideální pro případ, kdy vyrážejí na cestu dva partneři střídající se v řízení. Také pro malé děti je noční cestování příjemnější, neboť ho mohou prospat a nevyžadují časté pauzy. Časová úspora cesty po dálnici oproti té mimo ni se projeví v nezanedbatelném počtu hodin – záleží na tom, zda hodláte investovat do dálničních známek. Ty je nutné si pořídit ve všech zemích, kterými projíždíte, takže na benzínových pumpách necháte až tisícovky korun, respektive stovky eur (počítáme-li cestu tam i zpátky). Další riziko číhající na cestě, které může poznamenat vaše rodinné úspory, jsou případné pokuty za porušení místních pravidel silničního provozu.

Nezapomínejte si zjistit přesnou výši povolené rychlosti či celou řadu mnohdy kuriózních zákazů. Výše sankcí za porušení některých pravidel může šplhat do závratných výšin. A nesmíme zapomínat na benzín, položku, která váš rozpočet nepochybně také významněji zatíží. Celkové náklady na cestu oběma směry mnohdy překračují hranici tisícovek korun, záleží však na mnoha dalších faktorech (kterým dálnicím se vyhnete, jakou spotřebu má váš automobil, aktuální ceny paliva atd.)

Pohodlnější, ale menšinová část z českých turistů využije letos nabídku leteckých společností a zvolí cestu letadlem. Odhady mluví o cca padesáti tisících Čechů, přičemž jejich počet každoročně stoupá. Letenky do tří hlavních chorvatských letovisek se prodávají za zhruba čtyři tisíce korun (na cestu tam i zpět).

To však platí pouze pro jednoho, čtyřčlennou rodinu tedy vyjde jen samotná cesta na zhruba šestnáct tisíc korun. Odpadá sice psychické vypětí spojené s hodinami strávenými v zácpách a při monotónní jízdě (let navíc ušetří drtivou většinu času, trvá „jen“ necelé dvě hodiny), je však nasnadě zvážit, zda se vyplatí akceptovat několikanásobně vyšší náklady.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>