Kanadský Whistler

Městečko Whistler leží ve vnitrozemí kanadské provincie Britská Kolumbie a je právem jednou z nejproslulejších destinací na planetě. Jeho sláva je však záležitostí až několika posledních desítek let, kdy se Whistler ucházel o pořádání Olympijských her tak dlouho, až toho v roce 2010 dosáhl v rámci zimní olympiády ve Vancouveru.

Příroda a sport

Ve Whistleru se nebudete nudit po celý rok. Je to rozsáhlá propojená lyžařská zóna se třemi ledovci, náročnými tratěmi s velkým převýšením a výbornými sněhovými podmínkami. Asi pětina z místních dvou stovek sjezdovek je lehká, polovina středně těžká a třetina náročná. Jezdí zde 38 lanovek a dva nejdelší sjezdy měří shodně 11 kilometrů.

1280px-Black_Tusk-_March,_2007

Skvěle si zde odpočinete od počítače. Kromě sjezdování a běžkování si můžete užít jízdu na skútrech, sněžných saních, k relaxaci můžete využívat moderní lázně. V létě zde na vás čekají skvělé cyklistické i pěší trasy, výlety za medvědy, ochutnávky vín a gastronomických lahůdek. Na své si zde přijdou milovníci golfu, lezení po skalách, rybaření, jízdy na koních, letního lyžování na ledovcích nebo procházek v korunách stromů po stezce vybudované ve větvích.

Přátelské město

V průběhu 70. let minulého století se město postupně přeměňovalo do dnešní podoby. Je zde zjevná inspirace evropskými horskými středisky, která se snaží vyhovět především chodcům. V souvislosti s dlouholetou snahou o pořadatelství Olympiády město investovalo mnoho prostředků do technického vybavení. V současnosti zde žije cca deset tisíc obyvatel a počet návštěvníků se pohybuje v každé sezóně mezi dvěma až pěti miliony.

Olympics_Statue_in_Whistler,_British_Columbia,_Canada

 

Cesta z Vancouveru

Autem nebo autobusem je to sem asi hodinu pohodlné jízdy po nedávno zrekonstruované dálnici See to Sky Highway. Cestu vám zpříjemní úžasné výhledy na okolní krajinu. Po cestě budete obdivovat například distrikt Horseshoe Bay s nádherným přístavem na pacifickém břehu. Mezi majestátními horami se prostírá hladina oceánu, tu a tam zbrázděná nesčetnými ostrovy, na nichž lze zahlédnout ojedinělá stavení.

Doprava ve městě

Whistler sestává z vícera propojených jednotek, takže nemáte-li vlastní nebo pronajaté auto, je dobré si rozmyslet, kde budete bydlet. Hromadná doprava zde sice existuje, ale zdaleka nedosahuje evropských standardů. V určitých hodinách se nemusíte nikam dostat.

Whistler,_BC,_mountains

Výhodou je ubytování v hotelu v zástavbě olympijské vesničky, kde autobus jezdí na stylové trase „Olympic Express“. Odtud se můžete vydat na nepřeberné množství pěších a cyklistických výletů, užívat si soustavu lanovek, které vás vyvezou například na ohromující výhled na kopcích Whistler a Blackcomb. Můžete spatřit i medvědy, kterými je Whistler a jeho okolí proslulý.

Foto: wikipedia

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>