Příroda Lužnice okouzluje vodáky

Horní tok řeky Lužnice se nachází v Rakousku. Jedná se o pravobřežní přítok Vltavy. Čím vším je tato řeka zajímavá? A proč byste ji měli zařadit mezi své pravidelné letní cíle?

Lužnice nabízí krásnou přírodu

Lužnice pramení na západním svahu Aichelbergu. Celá řeka na délku měří 208 km a odvodňuje území o rozloze 4234,65 km². Její tok se vine Novohradskými horami, Vitorazskem, Třeboňskou pánví a Středočeskou pahorkatinou. Tato řeka je součástí CHKO Třeboňsko, která byla vyhlášena již v roce 1979 a dnes je považována z hlediska svého přírodního bohatství za jednu z nejvíce cenných lokalit na území jihu Čech. Dáno je to především přítomností asi 400 druhů rostlin, ale i četnými zástupci živočišné říše. Dobře se tu pak vzhledem k přírodním podmínkám daří hlavně vodnímu ptactvu.

Proč se vydat na Lužnici

Lužnice je oblíbenou řekou českých vodáků. Dokonce má mezi nimi výsadní postavení, je považována za kolébku tuzemského vodáctví. Patří mezi sjízdné řeky v ČR, které jsou vhodné pro rekreační kanoistiku, zejména v úseku, který je typický „rychlejší“ vodou od Tábora k Bechyni. Na Lužnici si tak přijdou na své začátečníci i zkušení vodáci. Pokud tedy přemýšlíte o řece, na které byste oprášili své dávno zapomenuté dovednosti nebo získali úplně novou vodáckou zkušenost, Lužnice je pro vás ta pravá.

Jak sjíždět Lužnici

Aktuálně se Lužnice rozděluje primárně na tzv. Novou řeku a Starou řeku. Právě Stará řeka je onou pomyslnou matkou všech vodáků. V současnosti už paradoxně právě tuto část sjíždí jen velmi málo nadšenců, Stará řeka patří k nostalgické atmosféře laminátových lodí a dřevěných pádel. Dáno je to i tím, že tok lemují četné popadané stromy, což z tohoto úseku činí „sousto“ pro spíše zkušenější vodáky. Z tohoto důvodu se právě většina vodáků už uchyluje ke sjíždění Nové řeky. Ta je uměle postaveným řečištěm, které při vyšším stavu má odvádět vodu mimo rybník Rožmberk do Nežárky. Pokud si toužíte i vy tuto Mekku českého vodáctví vyzkoušet, využijte některou z půjčoven lodí na Lužnici. Zde si můžete obstarat potřebné vybavení. Je možné si zapůjčit loď společně s dalším vybavením také přes internet. Online si navíc dnes můžete prohlédnout taktéž ceník půjčovny lodí na Lužnici.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>