Střípky z Chorvatska

Při cestě podél chorvatského pobřeží narazíte kromě vyhlášených míst i na zajímavosti, které nejsou až tolik známé. Vyplatí se najít si chvilku času a navštívit či na vlastní kůžei okusit, co jadranské pobřeží nabízí.

Ave Caesar

Kruhová aréna postavená v 1. st. n.l. pro gladiátorské zápasy se nádherně zachovala v přístavu Pula na Istrijském poloostrově. Pojala 23 tisíc diváků a pochlubit se může dokonce unikátním zařízením – podzemními chodbami, kudy se do arény vypouštěla divoká zvířata. Gladiátoři totiž nebojovali jen mezi sebou, ale také se lvi, tygry, krokodýli a jinými šelmami. V Pule se používalo jedinečného vynálezu – výtahu v polovině podzemní chodby, kterým se rozdivočelé šelmy vytahovaly i doprostřed arény. Dnes je celá aréna přístupná turistům.

Stonské kostely

Na kopci Gradac nad Stonem stojí předrománský kostel sv. Michala, v jehož interiéru se zachovaly vzácné fresky z 11. a 12. století. Pocítit starodávnou sakrální atmosféru však můžete i na úrovni mořské hladiny – v těsném sousedství proslavených salin. Zdejší kamenný kostelík je koncem jara obklopen rozkvetlou loukou a také kvasnými tanky, které si tu uskladnilo místní vinařství, a které pohled na kamennou stavbu vůbec nekazí.

640px-Lokrum

Lokrum – prokletý ostrov

Ostrůvek Lokrum je od centra Dubrovníku vzdálen pouhých 15 minut lodí. Původně zde stával benediktinský klášter, jehož zbytky jsou patrné dodnes. Původní obyvatelé, kteří museli klášter opustit po jeho prodeji do soukromých rukou, údajně chodili tři noci kolem ostrova se svíčkami v rukou a celý jej prokleli. Od té doby každého majitele kláštera provázela smůla či dokonce pohroma. Rakouský arcivévoda Maxmilián Habsburský byl zastřelen v Mexiku. Poté, co se zastřelil korunní princ Rudolf, chtěla jeho matka císařovna Sisi ostrov prodat, ale s jeho prokletou pověstí ho nikdo nechtěl koupit. Dnes je ostrůvek přírodní rezervací a oblíbeným cílem návštěvníků a obyvatel Dubrovníku.

Malý velký klenot

Město Mali Lošinj je před živly chráněno hlubokým zálivem na stejnojmenném ostrově Lošinj. Navzdory přízvisku „malý“ je ve skutečnosti největším městem na všech chorvatských ostrovech dohromady. Dnes je výchozím bodem pro výlety lodí na okolní ostrůvky a turistům nabízí tento přístav řadu restaurací a obchůdků.

640px-Aurora_Hotel_in_Mali_Lošinj

Brána na Briuni

Národní park Briuni patří k nejkrásnějším v Chorvatsku a branou do něj je přístavní městečko Fažana. Kromě hezkého výhledu z přímořské promenády můžete obdivovat i gotický kostel, úzké uličky, malebná zákoutí a domky s fasádami v pastelových barvách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>