Tajemné Jordánsko

V této arabské zemi vás překvapí velmi kvalitní silnice, po kterých se dá snadno pohybovat například v pronajatém automobilu. Musíte si však dávat pozor na dodržování dopravních předpisů a na policejní hlídky, které číhají snad za každým rohem.

Navíc jsou policisté velice přísní. K některým pouštním hradům se dostanete lépe na čtyřkolce. Ceny na pronájem se tak jako u všeho ostatního zboží smlouvají.

Romantické hrady Umajjovců

Kdo četl historky o Lawrenci z Arábie, nemůže vynechat Qasr al Azraq. Úžasné výhledy na nedalekou oázu a krásný hrad jsou již minulostí. Přesto je toto místo denně navštěvováno spoustou turistů, kteří si slavného Lawrence připomínají. Azraq patří k pouštním hradům postaveným Umajjovci v letech 661-750 coby zastávky pro karavany, lázně či lovecké stánky.

640px-Akaba_ST_05

Některé se zachovaly v dobrém stavu, jiné jsou jen ruinami. K mnohým dnes vede dobře udržovaná silnice, jiné jsou ukryty hluboko v poušti a bez čtyřkolky a dobrého průvodce se k nim nedostanete.

Měsíčním údolím do Akaby

Jedním z míst, které musel Lawrence v roce 1917 projít na cestě do Akaby a poté zpět do Damašku, byla i poušť Wádí Rum (Měsíční údolí). Dnešní návštěvníky tento národní park láká roztodivnými skalními útvary a prehistrorickými malbami. Podle Lawrencovy knihy Sedm pilířů vědění byla pojmenována i formace sedmi věžiček u vchodu do parku. Zde se také najímají čtyřkolky na okruhy pouští.

Poutavou zastávkou jsou nabatejské a thamúdské nápisy vyryté do skal, stejně tak velbloudí karavany, lovci, zvířata i lidské postavy. Dále můžete dojet k několika přírodním mostům vyhloubeným do pískovcových skal deštěm a větrem.

Hafenschlepper_Akaba

Po Královské dálnici se dostanete do proslulé a u turistů populární Akaby. Místní zde lenoší v hotelích a večer se vydávají do restaurací, aby si pochutnali na steaku z tuňáka a jiných rybích specialitách. Zážitkem na celý život je pro zahraniční turisty plavat uprostřed korálových zahrad. Mezi korály se tu prohánějí pestře zbarvené ryby, občas se zjeví i želvy nebo barakudy.

Vrcholným zážitkem je také šnorchlování v Akabě, kde působí Královský potápěčský klub asi 12 km od města. Místní hotel nabízí za mírný poplatek celodenní pobyt na pláži s lehátkem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>