Poznejte orientální kouzlo Marrákeše

Láká vás alespoň trochu exotická dovolená plná sluníčka a orientální kultury? Je to jasné, vydejte se do Marrákeše, kde najdete nejenom mnoho památek. Co všechno skrývá tato marocká perla s více než milionem obyvatel?

Marrákeš, orientální město ve vnitrozemí Maroka s rozlohou 700 km2 a více než milionem obyvatel. Co všechno skrývá? Málo kdo ví, že v překladu se jedná o Boží zemi, je kulturním i hospodářským střediskem jižní části Maroka a pyšní se titulem čtvrté největší město v zemi a jedno ze čtyř královských měst Maroka.

Zpočátku tábor, nyní město s památkou UNESCO

Na počátku svého vzniku bylo město pravděpodobně pouhým táborem a trhem či menším opevněným městečkem. Založeno bylo mezi roky 1062 až 1070 a postupně rostlo. Za zmínku stojí zajisté nejbohatší období města započaté roku 1148, kdy došlo k vystavění kissarií, ve kterých se skladovaly a prodávaly italské a orientální látky. Taktéž začaly práce na kasbě a byla postavena mešita Kutubíja a její minaret.

Mešita Kutubíja a její minaret.

Mešita Kutubíja a její minaret.

V dnešní době je město hospodářským centrem (díky novým metodám obhospodařování planiny Haouz) a taktéž turistickým centrem například kvůli medině zapsané na seznam světového dědictví UNESCO. Roku 1978 byla ve městě založena univerzita a v roce 1989 došlo k dostavění působivého Palais des Congrés, který hostí národní i mezinárodní akce všeho druhu.

Co v Marrákeši určitě navštívit?

Marrákeš skrývá i velké množství pamětihodností a turistických zajímavostí. Za zmínku tedy jistě stojí již zmiňovaná mešita Kutubíja, která je naprostou dominantou města. Dále navštivte trosky paláce El Badi, muzeum marockého umění Muzem Dar Si Said nebo židovskou čtvrť Mellah.

Typická nabídka na trhu, koření i voňavé sušené květy.

Typická nabídka na trhu, koření i voňavé sušené květy.

Získá si vás jistě i maraboutská hrobka s kupolí zvaná Koubba Almoravidů. Ruch velkoměsta zažijete na náměstí v centru Djemaa El Fna a naopak oddychnout si můžete v Agdalské zahradě Jardin Agdal, která má speciální zavlažovací systém studní a je široká přibližně tři kilometry.

Míst, která rozhodně stojí za to navštívit, je ovšem mnohem více a pokud chcete město poznat opravdu do detailu, jeden den vám určitě stačit nebude.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>