Velehorský Tibet

Himaláje nejsou cílem pouze horolezeckých výprav. Některé cestovní kanceláře organizují zajímavé treky po těchto velehorách i pro běžné turisty, kteří ovšem musí mít potřebnou fyzickou zdatnost, aby mohli zdolávat dlouhé tůry s velkým výškovým převýšením.

Snad nejzajímavější trasy směřují do Tibetu. K nejnavštěvovanějším místům patří oblast Lhasy, především město Barkhor a buddhistický chrám Džókhang. Pozorovat zde poutníky, jak se pohybují ulicí a modlí se je úžasný zážitek. Odehrává se to navíc na pozadí impozantních hor.

tibet-952689_640

 

Pro mnoho Tibeťanů se jedná o nejposvátnější a nejdůležitější chrám v Tibetu, který tvoří duchovní centrum Lhasy a a je součástí historického souboru paláce Potala. Absolvovat zde symbolické kolečko kolem chrámu v pomalém tempu je téměř povinností každého návštěvníka. Budete přitom nasávat klid a pohodu, kterou pocítíte na každém rohu. Všichni se na vás usmívají a vy jim úsměv chtě nechtě rádi opětujete.

Pod zlatou střechou

V srdci Lhasy, na Červené hoře stojí palác Potala, jemuž se přezdívalo „perla střechy světa“, a který je pokladnicí tibetského umění. Pokud chcete palác navštívit, musíte si opatřit vstupenku, která je na jméno a přesný čas. Vlastní palác ze dřeva a kamene má rozlohu 360 tisíc m2 a dělí se na dvě části. Červený a Bílý palác, ve kterém přebýval Dalajláma. Hlavní budova s tisícem místností ve třinácti poschodích dosahuje výšky 118 m. Základy paláce jsou pevně ukotveny ve skále a tloušťka zdí dosahuje v nejsilnějších místech je až 5m. Několik zemětřesení palác přežil i díky vyztužení stavby železem. V pozlacených posvátných stúpách jsou uloženy ostatky dalajlámů.

tibet-970424_640

Universitní kláštery

Osm kilometrů od Lhasy leží Drepung, jeden ze tří velkých gelugpovských univerzitních klášterů, další dva jsou Sera a Gandaen. Na počátku 15. st. jej založil Taši Paldaen, přímý následovník Congkhapy, jednoho z nejvýznamnějších učitelů tibetského buddhismu.

Ke klášteru Gandaen vás dopraví autobus, což je dobrodružná cesta až do nadmořské výšky 4 300 metrů. Zdejší knihovna obsahuje několik set let staré svazky v krabičkách natřených jedem, aby se nestaly potravou hlodavců. Přibližně 150 km od Lhasy stojí ve stejné nadmořské výšce klášter Drigung, který byl založen roku 1179. Budete-li mít štěstí, můžete být svědky rituálního Nebeského pohřbu. Buddhisté věří v reinkarnaci, proto těla nepohřbívají. Tělo nebožtíka umístí na vrcholu kopce, kde se o něho postarají draví ptáci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>