Polský královský hrad Wawel se začal stavět v desátém století, současná podoba odráží přestavbu, ke které došlo pod taktovkou italských renesančních mistrů ve století šestnáctém. Pět set let zde sídlili polští panovníci, a i když bylo v roce 1595 přeneseno královské sídlo do Varšavy, neztratil Wawel nic ze své nádhery. Nejnavštěvovanější polskou památku najdete v Krakově, tyčí se zde na velké skále nad řekou Vislou.
Krásy orientu, ale i skvělá ukázka evropské renesanční architektury
Prohlédnout si můžete zdejší královské komnaty, které přímo přetékají přepychem. Najdete tu i výstavu orientálního umění, které jsou vlastně sbírkou toho, co polští panovníci získali při tureckých válkách. Zajímavá výstava probíhá i v místní zbrojnici, kde se dozvíte mnoho zajímavých informací o středověkém válčení. Na první pohled zaujme i areál celého hradu, kde je k vidění nejen masivní gotické opevnění, ale i jedno křídlo zámku, které je přestavěné právě v duchu renesance.
Legendami opředený princ Krak je dnes největším symbolem Wawelu
Stejně jako snad s každým hradem, i zde existuje nějaká legenda. Pod hradem Wawel se nachází skála, ve které žil obávaný drak, jenž terorizoval obyvatele v širokém okolí. Zlikvidovat jej dokázal až jistý princ Krak (podle místních příslušník slovanské nobility, historikové jej spíše ztotožňují – tedy pokud existoval – s keltským náčelníkem jménem Krokus), po němž je prý pojmenováno i město Krakov. Na památku tohoto draka je na Wawelu dodnes kovová plastika, která potěší hlavně dětské návštěvníky.
Součástí komplexu Wawelu je i královská gotická katedrála, kde jsou pohřbeni mnozí slavní mužové polské historie – Kazimír Veliký, Adam Mickiewicz nebo Tadeusz Kosciuszko. Z celkem devatenácti kaplí na Wawelu stojí za prohlídku například Zikmundova kaple, která nese stopy prakticky dokonalé práce italských architektů. Podle mnohých se jedná o takřka největší renesanční perlu na severu od Alp.
Chtěli by jste se do Krakova podívat? Je kousek od našich hranic takže autem jste tam hned.