Wawel – návrší a královský hrad – Krakov

Polský královský hrad Wawel se začal stavět v desátém století, současná podoba odráží přestavbu, ke které došlo pod taktovkou italských renesančních mistrů ve století šestnáctém. Pět set let zde sídlili polští panovníci, a i když bylo v roce 1595 přeneseno královské sídlo do Varšavy, neztratil Wawel nic ze své nádhery. Nejnavštěvovanější polskou památku najdete v Krakově, tyčí se zde na velké skále nad řekou Vislou.

Krásy orientu, ale i skvělá ukázka evropské renesanční architektury

Prohlédnout si můžete zdejší královské komnaty, které přímo přetékají přepychem. Najdete tu i výstavu orientálního umění, které jsou vlastně sbírkou toho, co polští panovníci získali při tureckých válkách. Zajímavá výstava probíhá i v místní zbrojnici, kde se dozvíte mnoho zajímavých informací o středověkém válčení. Na první pohled zaujme i areál celého hradu, kde je k vidění nejen masivní gotické opevnění, ale i jedno křídlo zámku, které je přestavěné právě v duchu renesance.

Legendami opředený princ Krak je dnes největším symbolem Wawelu

Stejně jako snad s každým hradem, i zde existuje nějaká legenda. Pod hradem Wawel se nachází skála, ve které žil obávaný drak, jenž terorizoval obyvatele v širokém okolí. Zlikvidovat jej dokázal až jistý princ Krak (podle místních příslušník slovanské nobility, historikové jej spíše ztotožňují – tedy pokud existoval – s keltským náčelníkem jménem Krokus), po němž je prý pojmenováno i město Krakov. Na památku tohoto draka je na Wawelu dodnes kovová plastika, která potěší hlavně dětské návštěvníky.

Součástí komplexu Wawelu je i královská gotická katedrála, kde jsou pohřbeni mnozí slavní mužové polské historie – Kazimír Veliký, Adam Mickiewicz nebo Tadeusz Kosciuszko. Z celkem devatenácti kaplí na Wawelu stojí za prohlídku například Zikmundova kaple, která nese stopy prakticky dokonalé práce italských architektů. Podle mnohých se jedná o takřka největší renesanční perlu na severu od Alp.

Chtěli by jste se do Krakova podívat? Je kousek od našich hranic takže autem jste tam hned.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>