Není snad nikoho, kdo by neznal pojem Transsibiřská magistrála. Jak je ovšem dlouhá, co všechno skrývá a kudy prochází? To všechno se dozvíte v našem dalším článku. Pojďme na to!
Transsibiřská magistrála neboli Transsib je nejdelší železniční trať na světě a hlavní dopravní tepna Ruska. Se svou délkou 9 288 km sahá od Moskvy až po Vladivostok přes další známá města, jako jsou Novosibirsk, Jaroslavl, Kirov, Omsk nebo Jekatěrinburg.
Trocha historie
Historie Transsibiřské magistrály sahá až do roku 1860 kdy byl ve Vladivostoku založen přístav a následně bylo potřeba lepšího a rychlejšího dopravního spojení s evropskou částí Ruska. Proto v roce 1891 na popud Sergeje Witteho, vedoucího odboru železnic, započala ambiciózní stavba. Stavět se začalo od obou konců směrem ke středu a tam, kam dorazila trať, začala vznikat nová města. Některá ihned zanikla, ale mnohá se začala rozrůstat jako třeba dnešní Novosibirsk.
V roce 1905 byl dostavěn poslední úsek dlouhý 207 kilometrů a trať mohla být kompletně zprovozněna. Vše bylo završeno již jen zprovozněním mostu přes řeku Amur u Chabarovska a to v roce 1916. O třináct let později se začalo s kompletní elektrifikací tratě, která trvala neskutečných sedmdesát tři let! Poslední etapa byla dokončena až 25. prosince 2002.
Nejvýznamnější města na trati
Pokud se chcete přes Transsibiřskou magistrálu vydat, rozhodně byste měli navštívit samotnou Moskvu, kde trasa začíná. Naleznete zde neskutečné množství památek, které by stačilo na samostatný článek. Dále za návštěvu stojí Jaroslavl (248 km), Perm (1 436 km), Jekatěrinburg (1 816 km), Novosibirsk (3 335 km), Ulan-Ude (5 642 km) nebo konečný Vladivostok (9 288 km).
Kromě toho překračuje Transsibiřská magistrála také poměrně mnoho velkých řek, mezi které patří například Volha, Oka, Jenisej, Amur, Chor nebo Ussuri. Transsib je zkrátka stavba obrovských rozměrů, takže pokud budete někde poblíž, zajeďte se podívat, toto místo volá po návštěvě.