Trekování na Novém Zélandu

Nový Zéland je protkán hustou sítí stezek, které spravují ochranáři přírody. Vybrat si můžete od široké nabídky krátkých procházek, několikahodinových výletů až po týdenní přechod horských masivů.

Treky Great Walks

Patří k častým důvodům, proč turisté navštěvují Nový Zéland. Je jich zde devět a jsou to několikadenní treky vedoucí nejkrásnější novozélandskou přírodou. Všechny jsou perfektně upravené, výborně značené a většinou nevyžadují nijak zvláštní zkušenosti. Chaty Great Walks poskytují komfort a lůžka si můžete rezervovat přes internet, neboť jednotlivá místa bývají v letní sezóně vyprodaná i půl roku dopředu. Cena lůžek se pohybuje v rozmezí 32 dolarů za noc na kajakářském treku Whanganui Journey až po 54 dolarů za noc na jednom z nejznámějších treků světa Milford Track.

Port_Levy,_Canterbury,_New_Zealand,_20th._Nov._2010_-_Flickr_-_PhillipC_(2)

Trasy pojmenované Walks jsou vhodné téměř pro každého, jsou snadné a většinou ne delší, než několik hodin. Walking Traks už vyžadují lepší kondici a na některých místech jsou prudké pasáže, které vás mohou zavést do drsného a bahnitého terénu. Hodně zkušeností, dobré vybavení a občas i schopnost přežít v divočině a orientovat se v náročném terénu, vyžaduje Tramping Track nebo Route. Je zde potřeba kvalitní technika. Cesta trvá několik dnů a můžete se při ní například brodit přes řeky nebo slézat skály.

Schránky poctivosti

Ubytování na vícedenních pochodech občas poskytují chaty DOC, ve kterých můžete přespat ve společné místnosti za 10-20 dolarů za osobu, nebo za 5 dolarů ve stanu u chaty. Před odchodem na trek si musíte v kanceláři DOC koupit několik lístků, které pak vhodíte do „schránek poctivosti“ v jednotlivých chatách. Lůžka nelze rezervovat, takže se vám může stát, že pokud přijdete pozdě, nezbyde vám než spát na zemi nebo venku.

Na chatách najdete vodu a záchody, odpadky si musíte odnést sami do civilizace. V přírodě nesmíte odhodit ani ohryzek od jablka. Aby si země zachovala svou překrásnou divokou krajinu, svěřila ochranářům téměř neomezenou moc.

640px-Lake_Tekapo_and_Mount_Cook

Mimo turistické trasy

Jeden z nejhezčích je trek k jezeru Angelus ve vnitrozemí severu Jižního ostrova u Nelson Lakes. Vydává se sem jen málo turistů a ve spartánských chatách potkáte převážně jen Novozélanďany. První den budete stoupat do prudkého kopce, který vystřídá štěrková suť kolem zapomenutého lyžařského areálu. Následuje přechod úzkého hřebenu, na jehož konci spatříte hluboko pod sebou modré jezero Angelus, nad kterým stojí krásná chata DOC. V jídelně vystavěné přímo nad hladinou si můžete uvařit večeři a ráno se vydat zpět do údolí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>