Řecké ostrovy, které rozhodně stojí za návštěvu! I. díl

Chystáte se na cestu po řeckých ostrovech? Pojďme si společně představit tři řecké ostrovy, které rozhodně stojí za návštěvu. Jaké jsme vybrali pro první díl? Čtěte dále!

1. Kréta

Prvním ostrovem, který určitě nelze opomenout, je Kréta. Jedná se o řecký ostrov v Egejském moři s rozlohou 8 261 km2. Jedná se o největší řecký ostrov a pátý největší ostrov ve Středozemním moři. Nejvyšším vrcholem je Psiloritis s výškou 2 456 m. n. m. a největším a zároveň hlavním městem je Iraklio. Podle mýtů je Kréta místem, kde se zrodil Zeus – vládce olympských bohů. Kréta je taktéž známá díky pěstování oliv, vinné révy a ovoce se zeleninou.

Jedna z ortodoxních staveb na Krétě.

Jedna z ortodoxních staveb na Krétě.

Co lze na Krétě navštívit? Pokud se sem vydáte, rozhodně nevynechejte nejdelší soutěsku v Evropě zvanou Samaria nebo ostrovní pevnost chránící přístav Elounda s názvem Spinalonga. Podívat se můžete také na Gortyn – první evropský zákoník vytesaný do kamene a pokud patříte k milovníkům Mínojských paláců, je tu pro vás hlavní a největší palác Knóssos, nejstarší palác Faistos a mnoho dalších. Jsou to krásná stavení.

2. Rhodos

Druhým řeckým ostrovem vhodným pro návštěvu je Rhodos. Jedná se o ostrov taktéž v Egejském moři, který je největší z Dodekanéských ostrovů. Hlavním městem je stejnojmenný Rhodos, který obývá na 60 tisíc obyvatel. Celková rozloha ostrova je 1 398 km2.

Pevnost v přístavu.

Pevnost v přístavu.

A na co se opět podívat? Nevynechejte hlavní město, Údolí motýlů nebo Iylyssos, což je starověké dórské sídlo. Zajisté se vám zalíbí také město Lindos se zříceninou, archeologické naleziště Kamiros nebo zříceniny johanitských hradů Feraklos a Kritinia. Pakliže máte rádi přírodu, zajeďte se podívat na stálezelené místo Sedm pramenů, které je také častým cílem turistů.

3. Zakynthos

Posledním ostrovem, který si dnes představíme, je Zakynthos, pojmenován podle Zakyntha, syna vládce Dardana. Nachází se v západní části Řecka v Jónském moři a jedná se o třetí největší z Jónských ostrovů. Oproti předchozím je jeho rozloha pouhých 410 km2, ovšem s počtem obyvatel přes 38 tisíc rozhodně nezaostává.

Zálivy s dokonalým mořem.

Zálivy s dokonalým mořem.

Za návštěvu stojí stejnojmenné hlavní město Zakynthos, stejně jako zálivy s průzračnou vodou, mezi které patří záliv Navagio. Výlet podnikněte i k Modrým jeskyním neboli Blue Caves, kam se lze dostat pouze po moři.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>