Petrohrad? Kulturní středisko celého Ruska!

Město s téměř pěti miliony obyvateli, druhé největší město Ruska. Tak přesně to je Petrohrad ležící v severozápadní části Ruska, konkrétně při ústí řeky Něvy do Finského zálivu. Co všechno skrývá a co může nabídnout tato ruská metropole? Pojďme se podívat!

Petrohrad, který byl založený v roce 1703 Petrem Velikým, byl v letech 1712-1917 hlavním městem Ruského impéria. V době Sovětského svazu byl přejmenován na Leningrad na počest bolševického vůdce. Dnes se ovšem jedná opět o Petrohrad a město, které je jedním z nejdůležitějších ruských přístavů a kulturním střediskem celého Ruska skrývajícím mnoho památek.

Co rozhodně navštívit?

Isakijevský chrám.

Isakijevský chrám.

Pokud se do Petrohradu vydáte, je několik míst, která byste rozhodně měli navštívit. Jedná se například o katedrálu sv. Izáka neboli Isakijevský chrám, což je jeden z největších petrohradských chrámů a řadí se k nejčastějším cílům turistů. Zasvěcen je svatému Izákovi Dalmatskému. Zároveň jde o nejvyšší pravoslavnou katedrálu ve městě a se svými 101 metry o druhou nejvyšší katedrálu na světě. Vidět můžete několik mohutných pilířů, kopulí i portik.

Dalším místem je Zimní palác, který byl postaven v letech 1754 až 1762. Pokyn ke stavbě dal Petr I. Veliký, který chtěl zimní sídlo pro ruské cary. Zimní palác sloužil i jako sídlo ruské Prozatímní vlády. Palác je ovšem známý i kvůli útoku z roku 1917, kterým započala bolševická Říjnová revoluce. V současnosti se jedná o jednu ze součástí budov Ermitáže.

Zimní palác.

Zimní palác.

Posledním místem z mnoha, které dnes představíme, je chrám sv. Petra a Pavla neboli Petropavlovský chrám. Jedná se o pravoslavný chrám v Petropavlovské pevnosti, která mimochodem taktéž stojí za návštěvu. V chrámu, který se řadí mezi stavby petrovského baroka, jsou uložené hrobky ruských imperátorů.

Petrohrad toho ovšem skrývá mnohem více, je to na dlouhé diskuze, a pokud se sem přeci jen vydáte, věnujte tomuto městu alespoň jeden celý den.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>