Dobrodružná atmosféra Alcatrazu

Pokud navštívíte na západním pobřeží USA slavné přístavní město San Francisko, nemůžete si nechat ujít proslulý Alcatraz, který si vysloužil pověst nejhoršího amerického vězení, které hostilo ve svých miniaturních celách nejtěžší zločince typu Al Caponeho, Roberta Strouda přezdívaného Ptáčník a další.

Dnes je tento ostrov, vzdálený 2,4 km od pobřeží města, jednou z nejčastějších turistických zastávek.

800px-Baker_Beach_2

Dostanete se sem trajektem a dýchne na vás atmosféra plná příběhů kriminálníků, vrahů, lupičů a násilníků, kteří zde byli vězněni za těch nejpřísnějších podmínek. Možná i díky Hollywoodu se Alcatraz stal jakousi celebritou v oblasti nápravných zařízení.

Prohlídku věznice provází dokumentární film o historii Alcatrazu, zdarma si můžete půjčit i sluchátka s tzv. audioprohlídkou, v níž mluví o věznici bývalí dozorci i vězni. Popisují, jak probíhal běžný den, ale i mimořádné situace, jakými byly poměrně časté pokusy o útěk. Vyprávění jednoho z vězňů jen dokresluje poměrně ponurou atmosféru celého ostrova.

Původně to bývalo idylické místo, skalnatý ostrov se spoustou vzácných rostlin a ptactva, který se v polovině 19. století proměnil ve vojenskou pevnost. Z té doby se na ostrově dochovaly nejstarší budovy, jako je bývalá strážní věž, bytový dům pro vojáky, kaple a také dodnes fungující maják. Dnešní dominanta ostrova – samotné vězení umístěné na jeho vrcholu –  vzniklo až v roce 1912. Už tehdy měly USA v plánu přetvořit pevnost na věznici. Plány se staly skutečností o dvacet let později, kdy už Americe vládli gangsteři. Alcatraz měl být místem, na kterém budou v izolaci ti nenebezpečnější zločinci.

Ve vězení bylo 600 cel o velikosti 3×1,5 metru, každá pro jednoho člověka. V cele byla postel, umyvadlo a záchod. Na každého nově příchozího čekalo vězeňské oblečení a příručka s třiapadesáti pravidly pobytu. Každý měl právo na jídlo, ošacení, přístřeší a zdravotní péči. Ostatní bylo privilegium, o kterém rozhodovali dozorci.

800px-Alkatrazo_sala (1)

Během prohlídky trvající několïk hodin projdete celou budovou, začnete Broadwayí, jak si pojmenovali vězni chodbu, ve které trávili první dny. Pak se dostanete na Times Square, místo u hodin na hlavní chodbě, projdete kuchyní, kde dodnes visí menu, které dostali vězni v den, kdy se věznice definitivně uzavřela.

Zastavíte se i na velkém hřišti ohrazeném ostnatými dráty, kde směli vězni strávit hodinu denně, jinak byli celých 23 hodin zavřeni v celách. Na vězeňské chodbě pak můžete malým okénkem spatřit panorama San Franciska a představit si, že tento jediný pohled měli každý den i trestanci, kteří se tak mučili myšlenkami na normální život ve městě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>