Říše sněhu v zemi nikoho

Trochu utajené středisko v pohoří Bregenzský les v nejzazším cípu západního Rakouska leží v krásné členité krajině a od zbytku země je odděleno hradbou Arlberského masivu.

Lákavými důvody k návštěvě tohoto místa je jednak sníh, členitý terén, méně lyžařů z Čech, příjemné ubytování a nesporný genius loci. Bregenzský les nabízí 260 km sjezdovek, 132 lanovek a vleků a statisticky nejvíce sněhu, kterého zde napadne za zimu v průměru devět metrů. V některých průvodcích je proto uváděno jako „nejsněžnější“ obydlené místo na světě.

Ačkoliv tu nejvyšší vrcholy dosahují „pouze“ něco málo přes 2 tisíce metrů, pohoří je krásně členité a působí mnohem vyšší, než ve skutečnosti je.

640px-Mellau_02

Propojená střediska

Nebudete se zde nudit ani při týdenním pobytu. Kromě sjezdových tratí všech kategorií jsou zde i možnosti pro freeride. Navíc do blízké Faschiny, kde je dalších 25 km sjezdovek, se dá popojet pět minut skibusem. Autem je to z nejvzdálenějších míst, z Mellau do Damuls, si 20 km. Když chce sjezdař zdolat cestu lyžařskou houpačkou jedním směrem ze severu na jih, čeká ho přibližně třináct výjezdů lanovkou. Jak patří v Rakousku už k dobrým mravům, až na výjimky lyžař nenarazí na vleky. Naprostou většinu transportu zajišťují moderní šesti a čtyřsedačky.

Zatímco Mellau je menší středisko v údolí, do Damuls ve výšce 1432 se musí šplhat vysoko do hor úzkými serpentinami. Najdete zde malebné domky, kostelík, penziony a hotýlky roztroušené přímo na svazích u sjezdovek. Jedny z nejkrásnějších tratí klesají z centrálního vrcholku Hohes Licht, další hezké sjezdovky pak vedou zpod vrcholu Portlahornu atd.

640px-Ellbognerspitze_Hohes_Licht

Švýcarská cesta

Za pozornost stojí i vesničky dole v údolích: Au, Schoppernau, Andelsbuch. Kravín vedle cukrárny, penzion a obchůdek vedle hotelu. V Andelsbuchu najdete supermoderní dům řemesel a služeb jednoho z nejodvážnějších současných švýcarských architektů Petera Zumthora. V tomto v tomto kraji předběhli zbytek Rakouska a vydali se „švýcarskou“ cestou. Tradiční selská stavení prolíná vkusná a nezřídka odvážná moderní architektura. A farmáři tu chovají dobytek v tak čistém prostředí, že dokud neotevřete dveře do stáje, poznáte jen podle bučení krav a řehtání koní, že vám pod okny hotelu stojí farma.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>