Do hor bezpečně i na jaře aneb jak se pohybovat v lavinovém nebezpečí

Jaro má na horách svou neopakovatelnou atmosféru. Často si užijeme slunečné a relativně teplé počasí a díky absenci inverzí se můžeme pokochat i dechberoucími výjevy do otevřené krajiny, nicméně s sebou také doba oblevy přináší značné nebezpečí v podobě lavin, které bohužel stále mají na svědomí velké množství obětí každý rok. Jelikož by každému cestovateli či horskému vůdci mělo jít primárně o bezpečí své a své skupiny, rozhodli jsme se vám společně s odborníky ze společnosti worksafety.cz představit poslední generaci tzv. lavinových setů, které vám mohou v nečekaných situacích i zachránit život. Ano, slyšíme vás, když říkáte, že se na horách pohybujete pouze po vyznačených trasách, ale bohužel ani ty nejsou kolikrát imunní náhlým výkyvům počasí a rychlému tání spodních vrstev sněhu. Lavinu totiž většinou nevidíte, jelikož síly, které ji způsobují působí právě na ony nejspodnější vrstvy sněhu, našim očím většinou skrytým.

Lavinový batoh vás ochrání i v kritické situaci

Pokud se nedej bože dostanete do utržené laviny, platí již staré známé pravidlo, které známe už z povinných lyžařských zájezdů, a sice, snažte se zůstat na vrchu laviny. Když se vám to podaří, máte z větší části vyhráno, pokud ne, pak právě přichází na řadu naše pomůcky. Doslova revolučním počinem v oboru bezpečnosti před lavinou je nový model lavinového batohu značky PIEPS Jet Force  TOUR PRO 34, který byl navržen speciálně pro horské vůdce a náročnější horské expedice. Díky unikátnímu spojení bateriového kompresoru a airbagů se tento batoh dokáže během necelých 4 vteřin nafouknout a zvětšit tak váš objem o 200l vzduchu, které zvýší vaši šanci na přežití až na 97 %. Tento ochranný vak se následně po 3 minutách vyfoukne, čímž vám vytvoří vzduchovou kapsu i v případě většího závalu. Batoh je následně bez problému možné použít znovu, navíc s sebou nemusíte tahat žádnou lahev se stlačeným vzduchem, jako dříve, tentokrát si batoh totiž bere vzduch přímo z okolí díky zabudovanému lehkému kompresoru.

Zásadní je prvních 18 minut pod lavinou

V momentě, kdy se ocitnete nad lavinou, měli byste se snažit v rámci vašich možností, zejména pokud nejste sami zraněni, pomoci svým kolegům, kteří neměli tolik štěstí jako vy, a k tomu potřebujete lavinový set. Lavinové sety se vždy skládají ze tří položek a sice lavinového vyhledávače, lavinové sondy a lavinové lopaty. Při plánování krizové operace je nutné si uvědomit, že hlavní je prvních 18 minut. Do této doby je vysoká pravděpodobnost, že se lokalizovaným zasypaným podaří přežít, následně tato pravděpodobnost radikálně klesá do 35. minuty od zasypání. Pokud jsou v okolí nějací zasypaní, kteří se mohou dostat vlastními silami ven, zpravidla se jim to do této doby povede, pomoc pak potřebují zejména ti, které se vám nepovedlo lokalizovat. Prvních 18 minut se tedy snažte najít pokud možno celou skupinu, a to kombinací lavinového vyhledávače, který vás navede na vysílače, dnes již běžně integrované do kvalitního zimního oblečení a lavinové sondy, což je teleskopická tyč s bodcem, která projde přes vrstvy sněhu a dá vám přesnou představu o poloze zasypaného. Po lokalizaci všech osob, které byly na místě laviny můžete začít s jejich vyprošťováním pomocí lavinové lopaty, která je vyrobena obvykle z hliníku se speciálně formovanými hranami, jež projdou i zmrzlým sněhem.

Do lavinového nebezpečí s výrobky značky PIEPS

Rakouská společnost PIEPS dodává již po desítky let nejkvalitnější alpinistickou a záchranářskou výbavu do celého světa a stala se synonymem pro kvalitní a spolehlivou techniku profesionálních horských vůdců a záchranářů. Odborníci z obchodu worksafety.cz se již zúčastnili několika cvičení a simulovaných záchranných akcí s technologiemi společnosti PIEPS, aby mohli s klidným svědomím toto vybavení nabídnout našich záchranným složkám i široké veřejnosti. Pokud máte dobrodružnou duši a přistupujete k horám s úctou a respektem, stejně jako k životům a zdraví svému i vašich svěřenců, určitě můžeme lavinové sety PIEPS doporučit s klidným svědomím i vám.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>