Jedete na dovolenou? Nezapomínejte na cestovní pojištění

Cestování v létě bereme mnohdy jako samozřejmost a v tomto období se také nejčastěji vydáváme do zahraničí. O něco méně samozřejmě ale mnoho cestovatelů bere sjednání cestovního pojištění do zahraničí. Bez něj vyráží do ciziny asi třetina lidí. Přitom by mělo jít o základní věc, na kterou před odjezdem budeme myslet. A nezáleží na tom, jestli jedeme na pár dní nebo na měsíc, do zemí EU nebo za její hranice. Pojištění se v těchto případech může ve svých parametrech trochu lišit, sjednat bychom si jej ale měli vždy.

Mnoho lidí si myslí, že jim vystačí jejich evropský průkaz pojištěnce (IHIC). Ten sice v zemích EU platí, nepokryje ale ani zdaleka všechny výlohy. Cestovní náklady se pak mohou nepříjemně navýšit. Bez cestovního pojištění hrozí, že budete muset všechny výlohy zaplatit z vlastní kapsy, a výjimkou nejsou statisícové částky. Pojištění se sjednává za účelem úhrady finančních nákladů v případě nemoci a úrazu na cestách. Může ale pokrýt také škody třetím osobám nebo ztrátu zavazadel.

Co vše si necháme pojistit, záleží na nás a také na tom, kam jedeme a co zde hodláme dělat. V některých zemích hrozí zvýšené riziko, a také při určitých činnostech, například adrenalinových sportech. Základem cestovního pojištění by vždy mělo být pojištění výloh, které vznikají spolu s léčbou a hospitalizací. Například ošetření a léčba zlomeniny se může v Chorvatsku vyšplhat až na 200 000 Kč. Pojistit si ale můžete i zavazadla nebo storno poplatků.

Většina lidí má sjednáno pojištění odpovědnosti za škodu. Na to bychom měli v případě cestovního pojištění také myslet. Vždyť i v cizině můžeme způsobit škodu někomu dalšímu. Zapomínat bychom na pojistku neměli, ani když jedeme jen kousek za hranice, třeba na Slovensko. Možná vás překvapí, že tento typ pojištění může být vhodný i pro cestování v tuzemsku. Hodit se v tomto případě pojištění storno poplatků nebo zavazadel. Zatímco výběrem správného ubytování a dovolené můžete ušetřit, nevyplatí se šetřit na cestovním pojištění, ale spíše porovnat varianty pojistek a vybrat tu pro vás nejvýhodnější.

Cena za cestovní pojištění není rozhodně nijak vysoká, a ve srovnání s problémy, které můžeme mít, pokud tuto záležitost zanedbáme, je úplně nepatrná. Nespoléhejte se při dovolené v EU pouze na svůj evropský průkaz pojištěnce. S ním sice máte nárok na základní ošetření ve veřejných zdravotnických zařízeních, ale budete často muset zaplatit některé náklady, například spoluúčast nebo převoz do ČR, a nemusí jít zrovna o nízké částky. Cestovní pojištění bývá někdy sjednáváno ke kreditním kartám. Vždy se důkladně zajímejte o přesné podmínky této pojistky, abyste pak nebyli nepříjemně překvapeni.

Kde si cestovní pojištění sjednat? Nabízí jej řada pojišťoven a projít všechny nabídky s cílem najít tu nejvýhodnější může být zdlouhavé. Řešením je srovnávač TopSrovnani.cz, který srovná jednotlivé varianty cestovního pojištění za vás. Nabídne vám pojištění do všech destinací dle zadaných parametrů, rychle a za dobrou cenu. Ještě před odjezdem na svou vysněnou dovolenou získáte tu nejlevnější nabídku, která vyhoví vašim požadavkům, a můžete se i výhodně připojistit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>