Gruzie pod širým nebem

Muzeem pod širým nebem se dá nazvat odlehlý kraj v gruzínských horách nazývaný Horní Svanetie. Po celá staletí byl tento kraj izolován horskými masivy Kavkazu, přístupný pouze přes dva průsmyky. Svanové zde museli čelit tvrdému životu v krutých mrazech a velkým nadmořským výškám.

Turistické atrakce Horní Svanetie

V posledních letech se Horní Svanetie pomalu stává turistickou atrakcí, takže obyvatelé mají další příležitost ukázat, zda odolají i tomuto živlu. Zejména v posledních pěti letech se Svanetie dramaticky mění a patří k nejdynamičtěji se rozvíjejícím oblastem Gruzie. Naplno zde běží projekt přeměny zaostalé, zato přírodními a kulturními krásami oplývající horské oblasti v celoročně využívaný turistický resort.

Přispět k tomu má i nové letiště v Mestii, zbrusu nový lyžařský areál a desítky moderních rodinných penzionů a hotelů. Nová silnice, která by měla být sjízdná i v zimě, je zásadní pro ekonomický vzestup regionu. Horní Svanetie, spojená s okolím jen dvěma průsmyky, byla dosud po většinu roku odříznutá od světa.

Sedmdesátitisícové město Zugdidi u hranic s Abchazskem a asi 25 km od Černého moře je na cestě z Tbilisi do Horní Svanetie prvním místem, kde turisté ve větší míře narazí na Svany, kteří vydělávají na vzmáhajícím se turismu tím, že je odchytávají u ranního rychlíku z Tbilisi a vozí je k hotelu se svanskou věží.

Rozmach staveb i stálé kulturní památky

Dalším městem je Mestie, kde se plně rozvinul stavební boom. Hlavním turistickým tahákem by měla být kombinace vysokohorské turistiky či lyžování s koupáním v nedalekém Černém moři. Cesta z Mestie do přímořského resortu Kobuleti trvá v létě kolem tří hodin.

Cestování zde nestojí velké peníze. Ze spousty historických památek lze jmenovat více než tisíc let starý chrám Lamaria, stojící nad vesnicí Žibiani. Kostel je ohraničený hradbou, a když je slunečné počasí, je přes něj neopakovatelný pohled na nejvyšší hrou Gruzie Šcharu v 5068 m n.m.

Interiér kostela je vyzdoben unikátními freskami. Svanové jsou známí také jako skvělí malíři, což dokumentuje spousta obrazů v muzeích i rodinných sbírkách. Stejný poklad jako obrazy nebo prastaré ikony představuje hudba Svanů.

Nejčastějšími tématy písní jsou náboženské svátky, lov, hrdinské činy, oslava králů a hlavně královny Támar, opředené bájemi a legendami, o kterých uslyšíte na každém místě Horní Svanetie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>