Může kufr na palubu letadla, nebo musí být vždy odbavený?

Zavazadla jsou největším problémem létání. Člověk si musí hlídat rozměry, hmotnost, a především obsah. Nezbývá nic jiného než se pečlivě zamyslet, zda v příručním zavazadle nemáte něco, co tam být nemá, a jestli náhodou nepřepravujete něco zakázaného i v tom odbaveném. A jaká zavazadla se vlastně odbavují?

Baťůžkáři vám budou tvrdit, že nejpohodlnější je cestovat pouze s batohem, který si s sebou vždy vezmete na palubu. Možná tomu tak je, nicméně máte-li více věcí, je nejlepší variantou kufr s kolečky či cestovní taška na kolečkách. A to i jako příruční zavazadlo.

Kufr na palubu může, ale jen malý

Kufr na kolečkách místo příručního zavazadla, které si s sebou vezmete na palubu? Proč by ne, je to pohodlné. U většiny aerolinek můžete mít s sebou na palubě jedno kabinové zavazadlo o větších rozměrech (zpravidla 55 × 40 × 20 cm) a jedno menší (35 × 20 × 20 cm). Do rozměrů toho většího se vejdou i malé cestovní kufry. V letadle je pak umístíte do uzavíratelné police nad sebou, kolečky napřed.

Někde mají vlastní pravidla

U některých aerolinek to však funguje trochu specificky. Dokonalým příkladem je nízkonákladová letecká společnost Ryanair, která od letošního ledna zavedla novinku. Dvě palubní zavazadla výše uvedených rozměrů sice máte zdarma, ale je možné, že to větší vám stejně odbaví a dají do podpalubí. Normálně s ním projdete bezpečnostní kontrolou, nicméně u gate prochází pracovník letiště a palubní zavazadla, která se mu zdají příliš velká, opatří žlutým štítkem. Takové zavazadlo pak odevzdáte před letadlem či u gate na připravený vozík a budete si jej muset jít po příletu vyzvednout na pás se zavazadly. Často se to týká právě kufrů, ty jsou prostě objemnější než batohy.

Jak vybrat palubní kufr?

Ve většině specializovaných obchodů najdete přímo kategorii palubní cestovní kufry, takže si nemusíte dělat starosti. Pokud nic takového neobjevíte, řiďte se rozměrem 55 × 40 × 20 cm, ten bývá u většiny aerolinek totožný. Kufr budete mít po celou dobu přepravy pod dohledem, takže není nutné, aby byl na zámek. Spíš se zaměřte na kvalitu koleček, protože přece jenom si ho s sebou budete vláčet po celém letišti. Ze stejného důvodu lidé při jeho výběru dbají i na design.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>