Wádí Rum: Měsíční krajina na Zemi

Navštívíte-li Jordánsko, nenechte si ujít jednu z nejzajímavějších pouštních scenérií na světě – Wádí Rum (Měsíční krajinu). Odkud se vzal název tohoto tajuplného místa? Pokud se rozhodnete pro návštěvu, pochopíte.

Před vámi se rozprostírá žluto – oranžová poušť přecházející ve skalnaté hory hrající všemi barvami, které jako by vyrůstaly z písku Všude, kam oko dohlédne, je božský klid. Pomalu se k vám vkrádá podivný pocit osamění, ale i úcty.

Poušť

V minulosti ležela oblast pouště na významné obchodní stezce, o čemž svědčí zachovalé trosky chrámů nebo starobylé nápisy vyryté ve skalách. Chcete – li místo skalních velikánů nacházejících se v záplavě pouštního písku navštívit, vydejte se do města Petra, odkud můžete cestovat autobusem. Dostanete se do rozlehlé a tiché krajiny starověkých řečišť a nekonečných ploch pouště. V dálce spatříte zářící kolmé stěny hor. To je kouzelné Wádí Rum.

Pouští se dá putovat na obrovských terénních autech, po otrlejší povahy jsou připraveny koráby pouště – velbloudi, kteří vás v karavanách pouští převážejí.

640px-Wadi_Rum_BW_16
Na okraji pouště naleznete policejní stanici s pouštní policií. Je zde také beduínská usedlost s malými domky a velkým odpočinkovým domem s restaurací a základními potřebami pro turisty i horolezce.

Pro ty, kteří se rozhodnout zde nocovat, jsou připraveny toalety, sprchy a obchůdky, ve kterých si můžete nakoupit potraviny, pitnou vodu a něco na památku z tohoto okouzlujícího kraje. Je zde i několik restaurací, které nabízejí občerstvení pro všechny příchozí.

Skály v poušti jsou rájem horolezců, kteří sem přijíždějí z celého světa. Skalní stěny vytvářejí téměř nadpřirozenou atmosféru a vzbuzují úctu svými tvary a barvou. Pro horolezení jsou asi nejlepšími měsíci duben a květen. Poušť kvete a ukazuje se tak v celé své kráse. Okolo vrcholů hor se vine velké množství turistických a horolezeckých tras, které jsou návštěvníky hojně využívány.

Pokud nejste horolezecký typ, zato máte rádi dávnověk, najdete zde velké množství stop z dob dávno minulých. Jsou zde k vidění starobylé nápisy a kresby zobrazující lovecké scény nebo kultovní symboly. Vydejte se tedy za nimi do skal.

Beduíni

V oblasti Wádí Rum mají svůj domov polokočovné kmeny beduínů, kteří se považují za potomky proroka Mohameda. Jejich obydlím jsou obrovské stany z kozích kůží. Snaží se uchovávat starobylý způsob života. Živí se převážně chovem ovcí a koz. Jsou pověstní svou pohostinností.

Wadi_Rum_Protected_Area,_Jordan

Nádherné hory, široká údolí, v nich můžete spatřit měnící se písečné duny a blyštící se vodní prameny. To vše tvoří jedinečný ekosystém. Aby se tato nádhera zachovala, bylo území vyhlášeno chráněnou krajinnou oblastí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>