Wádí Rum: Měsíční krajina na Zemi

Navštívíte-li Jordánsko, nenechte si ujít jednu z nejzajímavějších pouštních scenérií na světě – Wádí Rum (Měsíční krajinu). Odkud se vzal název tohoto tajuplného místa? Pokud se rozhodnete pro návštěvu, pochopíte.

Před vámi se rozprostírá žluto – oranžová poušť přecházející ve skalnaté hory hrající všemi barvami, které jako by vyrůstaly z písku Všude, kam oko dohlédne, je božský klid. Pomalu se k vám vkrádá podivný pocit osamění, ale i úcty.

Poušť

V minulosti ležela oblast pouště na významné obchodní stezce, o čemž svědčí zachovalé trosky chrámů nebo starobylé nápisy vyryté ve skalách. Chcete – li místo skalních velikánů nacházejících se v záplavě pouštního písku navštívit, vydejte se do města Petra, odkud můžete cestovat autobusem. Dostanete se do rozlehlé a tiché krajiny starověkých řečišť a nekonečných ploch pouště. V dálce spatříte zářící kolmé stěny hor. To je kouzelné Wádí Rum.

Pouští se dá putovat na obrovských terénních autech, po otrlejší povahy jsou připraveny koráby pouště – velbloudi, kteří vás v karavanách pouští převážejí.

640px-Wadi_Rum_BW_16
Na okraji pouště naleznete policejní stanici s pouštní policií. Je zde také beduínská usedlost s malými domky a velkým odpočinkovým domem s restaurací a základními potřebami pro turisty i horolezce.

Pro ty, kteří se rozhodnout zde nocovat, jsou připraveny toalety, sprchy a obchůdky, ve kterých si můžete nakoupit potraviny, pitnou vodu a něco na památku z tohoto okouzlujícího kraje. Je zde i několik restaurací, které nabízejí občerstvení pro všechny příchozí.

Skály v poušti jsou rájem horolezců, kteří sem přijíždějí z celého světa. Skalní stěny vytvářejí téměř nadpřirozenou atmosféru a vzbuzují úctu svými tvary a barvou. Pro horolezení jsou asi nejlepšími měsíci duben a květen. Poušť kvete a ukazuje se tak v celé své kráse. Okolo vrcholů hor se vine velké množství turistických a horolezeckých tras, které jsou návštěvníky hojně využívány.

Pokud nejste horolezecký typ, zato máte rádi dávnověk, najdete zde velké množství stop z dob dávno minulých. Jsou zde k vidění starobylé nápisy a kresby zobrazující lovecké scény nebo kultovní symboly. Vydejte se tedy za nimi do skal.

Beduíni

V oblasti Wádí Rum mají svůj domov polokočovné kmeny beduínů, kteří se považují za potomky proroka Mohameda. Jejich obydlím jsou obrovské stany z kozích kůží. Snaží se uchovávat starobylý způsob života. Živí se převážně chovem ovcí a koz. Jsou pověstní svou pohostinností.

Wadi_Rum_Protected_Area,_Jordan

Nádherné hory, široká údolí, v nich můžete spatřit měnící se písečné duny a blyštící se vodní prameny. To vše tvoří jedinečný ekosystém. Aby se tato nádhera zachovala, bylo území vyhlášeno chráněnou krajinnou oblastí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>