Za přírodními útvary Lombardie

Vysoko nad jezerem Lago d´Iseo se vypínají pitoreskní přírodní útvary zvané Piramidi či jak jim místní říkají – Lesní víly. Podobné se v Evropě vykytují jen vzácně, v Itálii jsou však ještě na několika jiných místech.

Úžasné přírodní hříčky, poloskryté v lesích nedaleko lombardských obcí Zone a Cislano, vznikly činností dávného ledovce. Morénu, složenou z jemných usazenin jílu, bahna a písku, i z hrubých skalisek a oblázků, eroze postupně vytvarovala do nynější bizarní podoby. Ze všeho nejvíc připomínají obří termitiště s kamennými klobouky-balvany na špičkách.

Říká se, že Piramidi v oblasti Zone-Cislano kdysi navštívil proslulý renesanční všeumělec Leonardo da Vinci a prý ho dokonce inspirovaly k romantické krajině slavného obrazu Madona ve skalách. Spíše je ale pravdou, že tato legenda vznikla později pro potěchu návštěvníků.

Působivý pohled na celé „pole“ skalních útvarů Piramidi se naskýtá již od silnice, prudce stoupající vzhůru z obce Marone od východního břehu okouzlujícího jezera Lago d´Iseo. Je tu dokonce i upravená vyhlídka s informační tabulí. Můžete se také vydat pěšky po zdejší naučné stezce, začínající u informačního centra ve vsi Cislano. Najdete tu i propagační materiály a můžete si koupit pohlednice i občerstvení.

Skrytá podobizna básníka

V těsné blízkosti informačního centra v Cislanu byste neměli opominout nevelký, volně přístupný kostel svatého Jiří. Pochází zhruba z 12. století, přestavěn byl pro roce 1400 a z jeho výzdoby upoutají zejména vnitřní i vnější fresky, připisované Giovannimu da Marone. Mezi namalovanými postavami se údajně skrývá profil autora božské komedie, neboť Dante Alighieri se tu prý podle tradice zastavil při své cestě na území Brescie.

Další církevní stavby

V Cislane i sousední obci Zone se nacházejí i další pozoruhodné stavby. Zvláště malebná je odlehlá kaple S. Ippolito de Cassiano z 15. století s cennými malbami a křížovou cestou.

Mimo jiné zde opatrují dřevěnou sochu madony, kterou místní věřící po staletí zasypávají prosbami za déšť v období sucha. V kostele sv. Jana Křtitele ze 16. století vás pak zaujme rozměrné dřevěné sousoší Oplakávání Krista od Andrey Fantoniho, obsahující deset velikých postav a čtyři roztomilé andílky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>