Turecko – Alanya – historické krásy na každém kroku

Malý poloostrov podél jižního pobřeží Turecka, to je oblast Alanya kolem stejnojmenného města. Můžete zde poznávat přírodní krásy, užívat si teplé Středozemní moře nebo obdivovat naše předky a historii. Hory, jeskyně, pláže či středověký hrad? Vítejte a nasávejte zážitky.

Křížem krážem za poklady

Alanya se skládá z původního města a rozrůstajících se periferií, kde je několik letovisek. Buď patří přímo k městské části nebo k blízkým městečkům a vesnicím. Společně tvoří takzvanou Tureckou riviéru, což je asi 70 kilometrů podél jižního pobřeží. Přírodní i lidskou rukou vytvořené krásy jsou zde napěchovány a najdete je na každém kroku. Dlouhé pláže, ze kterých vidíte na horský masiv, jehož špičky jsou pocukrovány sněhem. Zelené pláně lesů v kombinaci se skálami, pod nimiž teče čistá řeka až do úrodného údolí. Dobrodružné povahy mohou zakusit chlad podzemních prostor v krápníkových jeskyních Damlatas, Jeskyni milenců či ve Fosforeskující jeskyní. Ti, kteří rádi lezou do výšek, aby se podívali, jak je dole krásně, nesmí uniknout trek na zdejší pohoří Taurus. Kdo se rád vzdělává a obdivuje historii, jistě ocení zdejší architekturu v čele se středověkou pevností, jejíž 150 věží se tyčí nad městem Alanya. Zájemci o folklor a kulturu jistě ocení návštěvu místních vesniček, které si zachovávají svůj původní ráz i styl života.

Alanya - Turecko

Alanya – Turecko

Místo specialit

Speciality jsou zde na každém rohu, ať mluvíme o jídle či architektuře. Můžete si pochutnat na tradičních tureckých pochoutkách, čerstvé zelenině, nakládaných sýrů, masových směsí, často v podobě švédských stolů. Oblíbenou aktivitou je také nakupování, především krásných šperků ze zlata či stříbra. Nezapomenout by se však mělo na místí bonton – smlouvání s prodejcem o ceně. Většinou by jste měli smlouvat alespoň na 1/3 z ceny, kterou vám prodejce nabídl. Po mých několika navštěvách arabských zemí je to ověřený způsob jak se dostat na optimální cenu za daný výrobek. Ovšem jsou tu k nalezení také obchody z pevnou cenou. Za specialitu se mohou považovat i místní písčité pláže. Takzvaná Východní pláž se může pochlubit i tzv. modrou vlajkou – oceněním Evropské unie za čistou vodu, pláže a kvalitní služby. Další velmi oblíbená pláž se jmenuje Kleopatřina. Královně Kleopatře totiž město ve starověku patřilo a dle pověsti si v zátoce smočila své pěstěné křivky. Tato pláž je prý, jako královna, nejkrásnější v celém Turecku.

To už za návštěvu stojí, ne? Třeba se kus krásy přenese i na vás. A pokud ne, užijete si aspoň romantické město lemované překrásnou přírodou.

Jaké hotely vybrat v tomto letovisku?

Doporučujeme tedy vybírat hotely blízko pláže jménem Kleopatra. Hotely se také vyplatí zkontrolovat přes google mapy, kde při přepnutí na satelitní snímky uvidíte okolí hotelu a v jaké přesně lokalitě se nachází.

Mapa Alanya:

Zvětšit mapu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>