Chorvatské ostrovy, které stojí za návštěvu! 2. díl

Pokud vás už nebaví Chorvatsko z dlouhé pevniny, vydejte se navštívit několik Chorvatských ostrovů, které zajisté mají co nabídnout. Však se přesvědčte sami, je jich opravdu mnoho a věřte, že nebudete litovat. Pojďme si pár z nich zase představit v dnešním díle!

Ostrov Šolta nedaleko Splitu

Nedaleko Splitu se spolu s dalšími menšími ostrůvky nachází ostrov Šolta. Jedná se opravdu o malý ostrůvek, který obývá pouze necelých tisíc pět set obyvatel. Nejvyšším vrcholkem, ze kterého budete mít ostrůvek jako na dlani, je Vela Straža s 237 m. n. m. Největším městem je Grohote. Hojně se zde pěstuje vinná réva, olivy i ovoce.

Když už tu budete, nevynechejte návštěvu Splitu.

Když už tu budete, nevynechejte návštěvu Splitu.

Čiovo jako prodloužení Trogiru

Oblíbeným ostrovem mezi turisty je Čiovo. Jedná se o takové prodloužení města Trogir nacházejícího se ve střední Dalmácii. Na severozápadu je ostrov spojen pohyblivým mostem, naopak jižní strana ostrova je v podstatě neobydlená. Těšit se můžete na pěkné pláže i několik pamětihodností. Zmínit můžeme například kostel Panny Marie Prizidnické s poustevnami z roku 1546 nebo místo Arbanija s dominikánským klášterem sv. Kříže.

Trogir a část jeho centra.

Trogir a část jeho centra.

Ve stejnojmenném městě Čiovo přímo nad jeskyní, která bývala útočištěm poustevníků, byl vystavěn také františkánský klášter sv. Ante. V něm je ukrytá koruna z pozlaceného stříbra zdobená starými drahokamy i několik soch a obrazů.

Ostrov Premuda

Chorvatský ostrov Premuda je opravdu malým územím, které zaujímá pouze 10 km2. Jedinou větší obcí je vesnice Premuda, kterou zdobí přístav a malá osada. Před několika staletími zde bylo mnohonásobně více obyvatel, avšak dnes se jedná o tiché místečko vhodné pro potápěče, jachtaře nebo sportovní rybáře. Pokud si tedy chcete odpočinout od civilizace a užít si trochu sportu, je pro vás toto místo tím pravým.

Oslovil nějaký ostrov i vás? Pokud ne, nezoufejte, v dalším díle si jich totiž opět několik představíme!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>