O mnoha zámcích se dá říct, že vypadají doslova jako z pohádky, ale tenhle mezi nimi určitě vyniká. Stavbu Neuschwansteinu inicioval Ludvík II. Bavorský, král, který se nezabýval ani tak vladařskými povinnostmi, jako spíše světem fantazie a mýtů. Miloval staré germánské mýty a hudbu Richarda Wagnera, na kterou najdete na zámku celou řadu odkazů.
Zámecký interiér, bezesporu rozbuší srdce každého milovníka umění
Neuschwanstein byl na devatenácté století vybaven přímo špičkově, v jeho dvou stovkách pokojů se nacházely toalety s automatickým splachováním, telefony, výtahy a tak podobně. Návštěvníky určitě upoutá zejména interiér zámku, na němž pracovala skupina řezbářů dlouhé čtyři roky. Najdete tu umělou jeskyni s fontánou, zimní zahradu s pomeranči a palmami, ale také studovnu, kde se dozvíte zajímavé informace o historii tohoto proslulého zámku. Zajímavý je i zdejší trůnní sál, laděný do byzantského stylu, který je ovšem bez trůnu. Na ten jednoduše Ludvíkovi už nezbyly peníze, protože do stavby investoval astronomickou sumu dvanácti milionů marek a Bavorsko tak zadlužil na dlouhá léta dopředu.
Ludvík se při stavbě inspiroval rytířem Lohengrinem
Neuschwanstein v sobě snoubí několik různých stavebních slohů – novogotiky a novoromantismu, v samotném interiéru se pak odráží duch historismu. Není jistě náhodou, že inspirací pro tento zámek byl středověký hrad Wartburg – jde vlastně o poctu mytickému rytíři Lohengrinovi, v jehož erbu se prý nacházela labuť (německy der Schwann). Tuto pověst převzal rod Schwangau, za jehož právoplatného nástupce se Ludvík II. považoval. Zámek navštíví denně až pět tisíc lidí, nachází se na skále nad městečkem Füssen, které je asi sto kilometrů od bavorské metropole Mnichova. Nedaleko Neuschwansteinu se nachází i zámek Hohenschwangau, kde ostatně Ludvík vyrůstal. Pokud budete mít zájem, můžete si pořídit jednu vstupenku do obou objektů a strávit tak celý den v této malebné německé krajině uprostřed dvou alpských jezer.