Kos – po stopách Hippokrata

Domovina otce lékařství patří mezi menší Řecké ostrovy a díky spíše nížinatému rázu krajiny láká především pěší turisty a cyklisty. Jeho 290 kilometrů čtverečních je protkán sítí pěšinek a cyklostezek lemujících písčité pláže a historické památky.

Moře, pláže a zeleň

Záleží jen na vás, čemu dáte přednost, ale i zde platí zlatá střední cesta. Poloha ostrova přímo vybízí k podnikání výletů na lodích. Jelikož pláže lemují celý ostrov, stačí na jedné straně vyjet, plachtit kolem pobřeží a na druhé straně ostrova se okoupat či zapotápět (potápění s kyslíkovou láhví je zde však zakázáno). Pláže jsou zde velmi komfortní a čisté a mezi nejoblíbenější patří Paradise, Lambia, Thermes nebo Camel beach.

KOs Řecko

Město, které dýchá historií

A to doslova. Ostrov je prošpikován pamětihodnostmi. Nejoblíbenějšími pozůstatky dávné historie je především Hrad rytířů sv. Jana, jež stojí na základech z doby antické. Před stavbou najdeme Hippokratův platan – strom, který dle pověsti sám lékař zasadil a pod jeho korunou vyučoval své žáky. Legenda se sice neshoduje s vědeckými závěry, ale mýtický strom láká turisty i přes tuto časovou nesrovnalost. Nedaleko Hippokratova stromu můžeme navštívit starověké syřiště z 3. – 4. století před Kristem. Nebo také významnou historickou památku, antickou nemocnici Asklepion, kde působil i samotný Hippokrates.

Odkaz sopky

Kdo si chce po procházce za památkami odpočinout, může navštívit místní mořské termální prameny. Tiché pozůstatky samotného vzniku ostrova. Jejich teplota dosahuje až 50 stupňů, což je na bolavé svaly přesně to pravé. Milovníci hudby, tance a divadla si přijdou na své při každoročním Hippokratově festivalu. Kulturní zážitek je umocněn i ochutnávkou jídla, například místním pečivem, sýry či medem.

Ostrov Kos především navozuje atmosféru plnou pohody, klidu a místa, kde se zastavil čas. Kdo by se nechtěl unášet blankytně modrými vlnkami, mezi prsty prosypávat písek, ochutnávat dobré jídlo, vzdělávat se a relaxovat? I ti, kteří si nejdříve rádi dají do těla a pak odpočívají si přijdou na své. V sedle cyklistickém či koňském, na cestě po rovině či do mírného vrchu. Kdo ví, třeba vás bude po toulkách doprovázet i sám Hippokrates.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>