Ostrov Vis

Ostrov Vis leží ve vnějším pásu Středodalmatských ostrovů a má rozlohu 90,3 km². Je zde asi 4 300 obyvatel.  Nejvyšším nejvyšší hora ostrova Vis je Hum s výškou 587 m. Hum v Chorvatsku na ostrově Vis najdete na jihozápadě ostrova. Panuje zde velmi mírné a příjemné klima. Část vnitrozemí zde tvoří úrodné polje, která jsou zemědělsky plně využívána. Pěstuje se zde vinná réva, ovoce, zelenina a známé olivovníky. Hlavní význam zde má rybolov a ryby se zpracovávají ryb v Komiže. Na výlet můžete vyrazit na okružní plavbu po okolních ostrovech, často spojené s piknikem. Většinou se zde navštěvuje nádherná Modrá jeskyně na Biševu nebo Zelená jeskyně na ostrůvku Ravnik.

Ostrov Vis a historie

V historické době od 6. stol. př. n. l. je ostrov Vis osídlen Liburny, které později vystřídali Řekové. Dionysos ze Syrakus zde založil začátkem 4. stol. př. n. l. první řeckou kolonii v jadranském přímoří s názvem Issa. Ta se stala samostatným svobodným městem Polis a zakládala kolonie, jako Tragurion – Trogir a Epetion – Stobreč. Před koncem letopočtu ji ovládli Římané a byla při stěhování národů zničena. Ostrov Vis byl pak znovu osídlen Chorvaty a sdílel osudy chorvatských osad. Za Napolenských válek to byl opěrný bod Angličanů a z 5. pevností zůstaly zříceniny. Pak v roce 1818 připadl Vis Rakousku a roku 1820 byl zabrán Italy. U severního pobřeží došlo v italsko-rakouské válce roku 1866 k velké námořní bitvě a vítězně vyšlo rakouské loďstvo pod velením admirála Tegetthoffa. Italové za okupace po 1. světové válce odstranili zdejší rakouský pomník postavený na upomínku vítězství nad italskou flotilou.

Proč navštívit ostrov Vis

Ostrov Vis patřil ke Království od roku 1920 a v roce 1943 se stal hlavní základnou národně-osvobozeneckého jugoslávského námořnictva. Rok na to Od černa 1944 zde bylo sídlo hlavního štábu národně- osvobozeneckých sil až do osvobození Bělehradu, Titova jeskyně – Titova špilja). Můžete podniknout výlet do Titovy jeskyně a na vyhlídku nad městečkem Komiža. Za Titovy Jugoslávie byl ostrov nepřístupný. Na jih od Komiže byla vojenská základna Stupičce, která je již opuštěná. Od roku 1989 sem mohou i turisté. Obce Vis a Komiža mají opravdu starou turistickou tradici. Ostrov Vis má z města Vis trajektové spojení se Splitem. Jižní pobřeží ostrova tvoří malé krásné zátoky mezi skalami, jako uzavřená zátoka Stiniva s malou oblázkovou pláží. Krásné jsou i Ploče, Srebrena, Vela Travna, Mala Travna, Taleška mala a Taleška vela.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>