I když dnes již není výjimkou, že lidé na svou dovolenou letí letadlem, stále je dost těch, kteří jedou autem. Ať už je to z úsporných důvodů nebo jen kvůli pohodlí, že jste páni situace, můžete kdykoliv zastavit a v místě pobytu se také pohybovat svobodně. V každé zemi však platí jiná pravidla a je důležité si je pečlivě nastudovat, jinak můžete tvrdě narazit.
Na co dávat pozor?
Když jedete autem na dovolenou, musíte dodržovat vše, co se v dané zemi dodržovat má. Přeci jen jste v cizí zemi a musíte se přizpůsobit jejich pravidlům. Neznalost bohužel neomlouvá a stává se, že lidé často inkasují pokutu za rychlou jízdu, předjíždění nebo nezapnutý bezpečnostní pás. Co dál se vyplatí hlídat?
Telefonování za jízdy
Tento nešvar je zakázán takřka ve většině zemí Evropy a trestá se. Například v Německu či Anglii i jiných zemích mají kamerové systémy a pošlou vám domů s pokutou také fotografii.
Sluchátka v uších
Někdo rád poslouchá jinou hudbu než posádka auta, takže si řidič jednoduše nasadí sluchátka do uší a je vystaráno. Pozor, to se může vymstít. Sluchátka v uších během řízení a platí to také pro cyklisty, vyfasujete například ve Francii pokutu.
Kouření v autě
Cestují-li s vámi v autě osoby mladší osmnácti let či těhotné ženy, kouření v autě je zakázáno a jsou za to tvrdé postihy. A není to jen povinnost řidiče, nekouřit, ale celé posádky. Zákazy platí v Anglii, Skotsku, Irsku nebo Walesu. Pokuty za porušení bývají poměrně vysoké.
Alkohol za volantem
Zatímco u nás je nulová tolerance alkoholu za volantem, v jiných zemích je to nijak. V Belgii, Lotyšsku, Nizozemsku, Dánsku, Francii, Maltě, Itálii, Rakousku, Německu, Bulharsku, Turecku, Španělsku a dalších zemích je povolená tolerance 0,5 promile. Norsko, Švédsko Polsko toleruje 0,2 promile, Lucembursko, Irsko nebo Velká Británie má povoleno 0,8 promile. Překročení některé z hranic je trestáno tvrdými sankcemi.