Přestože jste zkušený řidič a před cestou se ujistíte, že je vůz v naprostém pořádku, stát se může cokoliv. Jak předejít problémům a co byste měli vědět?
Zjistěte si silniční pravidla
Ne v každé zemi platí na silnicích stejná pravidla jako v Česku. Nespoléhejte na to, že sousední státy či státy Evropské unie mají stejné předpisy a předem si zjistěte, jaká je skutečnost. V Rakousku například musíte mít pro celou posádku reflexní vesty oranžové barvy. Na cestu do Francie si do auta pořiďte alkohol tester, jinak vám hrozí pokuta. Pokud máte řidičský průkaz méně než dva roky, platí pro vás na všech francouzských silnicích rychlostní omezení.
Zvažte také cenu dálničních známek. Ve Francii se za každých sto kilometrů platí téměř devět euro, ve Švýcarsku existuje pouze roční dálniční známka za 40 švýcarských franků. Pokud tedy nemíříte do těchto lokalit, možná bude lepší zvolit průjezd levnějšími státy.
Nezapomeňte na pojištění vozidla
Znalost silničních pravidel nestačí. Pokud nechcete, aby se vám dovolená prodražila, nechte si své auto před cestou do zahraničí pojistit. Můžete si vybrat mezi krátkodobým havarijním pojištěním a pojištěním asistenčních služeb, s nímž získáte více výhod.
Pojištění se vyplatí, pokud v zahraničí proděláte autonehodu, někdo vaše auto poškodí či se na něm podepíší přírodní živly. Pojištění asistenčních služeb nabízí širší péči – bude o vás postaráno, ať už vás na cestě potká porucha, defekt pneumatik, vybitá baterie nebo nedostatek paliva.
A na co dále nezapomenout? To si povíme v příštím díle, ve kterém se zaměříme především na povinnou výbavu vozidla. Víte, co je povinné v Bulharsku nebo Belgii? A na co rozhodně nezapomenout při cestě do oblíbeného Chorvatska? Vše naleznete ve druhém díle našeho článku!