Austrálie. Co se vám vybaví pod zemí protinožců? Rozlehlá buš a opera v Sydney? Nezapomínejte na Ayers Rock – největší monolit, co na světě najdete!
Ve středu pusté Austrálie, mezi klokany a domorodci, asi tři sta kilometrů od „civilizace“ – města Alice Springs z rovné země vystupuje tři sta padesát metrů vysoký monolit, který když obejdete, budete mít v nohách asi deset kilometrů!
Domorodci nebo vláda?
Ayers Rock leží v národním parku Uluru-Kata Tjuta. Zvláštní jméno, že? Uluru – tak říkají místní obyvatelé Ayers Rocku. Prvním pokořitel vrcholu – William Gosse sice monolit pojmenoval „Ayers“ po tehdejším významném premiérovi Jižní Austrálie Henrym Ayersovi v roce 1873, avšak o století později – roku 1985 byla půda okolo Uluru vrácena domorodým kmenům.
Ty však území pronajímají státu. Za to dostávají dvacet procent výdělku na vstupném do národního parku, který činí dvacet pět australský dolarů na člověka.
Co druhá polovina názvu? Kata Tjuta? Jedná se o asi třicet kilometrů vzdálený útvar tvořený několika kupolovitými výběžky pravděpodobně jiného monolitu, jenž se ukrývá pod zemí.
Okolo nebo nahoru?
Turisté se vydávají buď po zmíněném desetikilometrovém okruhu okolo Uluru, nebo šplhají na vrchol. Ani jedna z cest se rozhodně nedoporučuje bez průvodce – většinou domorodce, který je rád, že může jiné lidi seznámit s kulturou svého kmene. Dávejte si pozor! Kromě hadů, klokanů, ještěrů a žab si návštěvníci stěžují na otravná hejna hmyzu. Zabalte si s sebou potřebnou ochranu, třeba i moskytiéru.
A také pořádné boty. Sice se můžete přidržovat pomocného lana, přesto monolit dost klouže.
Smůla! Uluru!
K Ayers Rocku se váže i pár (ne)podložených legend. Přináší smůlu. Lidé, kteří si i přes zákaz kus Uluru odvezli do své domoviny, prý často vrací svůj úlovek poštou správcům národního parku. Když si ale monolit domů brát nebudete, pocítíte při pohledu na tu krásu štěstí.