Jak se slaví Velikonoce v cizině?

Velikonoce, nejdůležitější křesťanské svátky, zároveň svátky jara, se slaví po celém světě. Jak se slaví u nás, nejspíš všichni víme, proto se podívejme, jak to vypadá v zahraničí!

Tradiční české Velikonoce odpovídaly křesťanským tradicím. Velikonoční pondělí doprovázely zvuky řehtaček a zpěv koledníků. Chlapci pletli pomlázky a děvčata malovala vajíčka. Také se pekl velikonoční beránek a mazance. Co se liší v okolních zemích?

Slovensko

Na Slovensku probíhají oslavy Velikonoc podobně jako u nás, jen s tím rozdílem, že se slaví i takzvané „odplatné úterý“, kdy pomlázkou vyplácejí děvčata chlapce. Chlapci také směli házet své milované dívky do potoka či rybníka, aby se do nich přelila životodárná síla vody.

USA a Velká Británie

Právě z těchto zemí pochází velikonoční zajíček, který schovává nadílku na zahradách. Tradičním jídlem bývají brambory, šunka a jehněčí maso, namísto mazanců se pečou kynuté buchty s křížem, což je připomínka ukřižování Ježíše Krista.

Rusko

Přestože se v Rusku řídí svátky juliánským kalendářem a jsou zhruba o týden zpožděné oproti zbytku světa, našli bychom v této zemi spoustu podobností s našimi tradicemi. Lidé se obdarovávají malovanými vajíčky, nezapomíná se na tradiční trojitý polibek na tvář. Větší tradici zde má čtyřicetidenní půst, kdy jídelníček tvoří pouze studená kuchyně bez masa, ryb a teplých pokrmů. Ačkoliv Rusové znají i beránka a mazanec, pomlázku zde nenajdeme.

Francie a Nizozemsko

I zde se setkáme s velikonočním zajíčkem, který dětem schovává vajíčka a sladkosti v zahradě. Ve Francii navíc každý den uslyšíte zvony, které věřící vyzývají ke mši. Pouze od Zeleného čtvrtka do Bílé soboty nevyzvánějí, traduje se, že odlétají do Říma k požehnání.

Obecně však v celé křesťanské společnosti platí, že Velikonoce slaví Ježíšovo zmrtvýchvstání a příchod jara.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>