Velikonoce, nejdůležitější křesťanské svátky, zároveň svátky jara, se slaví po celém světě. Jak se slaví u nás, nejspíš všichni víme, proto se podívejme, jak to vypadá v zahraničí!
Tradiční české Velikonoce odpovídaly křesťanským tradicím. Velikonoční pondělí doprovázely zvuky řehtaček a zpěv koledníků. Chlapci pletli pomlázky a děvčata malovala vajíčka. Také se pekl velikonoční beránek a mazance. Co se liší v okolních zemích?
Slovensko
Na Slovensku probíhají oslavy Velikonoc podobně jako u nás, jen s tím rozdílem, že se slaví i takzvané „odplatné úterý“, kdy pomlázkou vyplácejí děvčata chlapce. Chlapci také směli házet své milované dívky do potoka či rybníka, aby se do nich přelila životodárná síla vody.
USA a Velká Británie
Právě z těchto zemí pochází velikonoční zajíček, který schovává nadílku na zahradách. Tradičním jídlem bývají brambory, šunka a jehněčí maso, namísto mazanců se pečou kynuté buchty s křížem, což je připomínka ukřižování Ježíše Krista.
Rusko
Přestože se v Rusku řídí svátky juliánským kalendářem a jsou zhruba o týden zpožděné oproti zbytku světa, našli bychom v této zemi spoustu podobností s našimi tradicemi. Lidé se obdarovávají malovanými vajíčky, nezapomíná se na tradiční trojitý polibek na tvář. Větší tradici zde má čtyřicetidenní půst, kdy jídelníček tvoří pouze studená kuchyně bez masa, ryb a teplých pokrmů. Ačkoliv Rusové znají i beránka a mazanec, pomlázku zde nenajdeme.
Francie a Nizozemsko
I zde se setkáme s velikonočním zajíčkem, který dětem schovává vajíčka a sladkosti v zahradě. Ve Francii navíc každý den uslyšíte zvony, které věřící vyzývají ke mši. Pouze od Zeleného čtvrtka do Bílé soboty nevyzvánějí, traduje se, že odlétají do Říma k požehnání.
Obecně však v celé křesťanské společnosti platí, že Velikonoce slaví Ježíšovo zmrtvýchvstání a příchod jara.