Řecko – Kréta – země Zeuse a hor

Největší řecký ostrov, který se nachází ve Středozemním moři slibuje dovolenou plnou zážitků. Máte rádi spíše relaxaci, kdy si užíváte slunce, moře a ochutnáváte místní speciality nebo vás láká historie či adrenalin v podobě trekování? Kréta nabízí kombinaci všeho, co si člověk jen vymyslí. A to vše pod pláštěm tajuplné mytologie.

Dva světy, jeden ostrov

Kdo navštíví Krétu, může si vybrat, zda ho láká spíše severní pobřeží plné zábavy, hudby a jídla nebo zavítá do krétského vnitrozemí a nechá se unášet přírodou a klidem. V prvním případě se můžete těšit na pozvolné klesání pobřeží, které slibuje písčité a mělké pláže. Společenská zábava je zde neomezená – ve dne i v noci. Od Heraklionu k Agios Nikolaos najdete nejexponovanější a luxusní turistická letoviska. Zbytku ostrova dominují především hory a díky vlhčímu podnebí také zeleň. Klid a romantika, to jsou ta pravá slova, která naplní vaši dovolenou, zavítáte-li do těchto míst. Tu svou dovolenou si můžete vybrat například zde.

Kráta - soutěska Samaria

Kráta – soutěska Samaria

Kráta - soutěska Samaria

Kráta – soutěska Samaria

Mytologie, kam se podíváš

Ať navštívíte jakoukoli oblast Kréty, nevyhnete se přímému kontaktu s historií. Kréta byla centrem vyspělé mínojské civilizace, které za sebou zanechala ruiny svých paláců (Knóssos – největší, Faistos – nejstarší, Kató Zakros), a které stojí za shlédnutí. Díky vládě Východořímské říše se na ostrově začaly objevovat i kláštery, které jsou dodnes obývané mnichy. Jejich malebná zákoutí a poloha slibují klid a rozjímání nad krajinou. Ženy si však musí dát pozor na to, aby jejich nohy zakrývala dlouhá sukně, jinak do klášterů nebudou vpuštěny.

Od západu k východu

Pokud si ostrov rozdělíme na tři části, jednoduše vás můžeme pozvat na ty nejzajímavější a turisticky nejexponovanější místa Kréty. Na západě stojí za to navštívit krásná města Chania a Rethymno, letoviska na severním pobřeží, klášter Hrissoskalitissas, soutěsku Samaria v lesnatých horách na úchvatném divokém jižním pobřeží.

Pokud zavítáte do oblasti střední Kréty, nesmíte opomenout hlavní město Heraklion, oblast nejzajímavějších archeologických lokalit a jižní Messerskou nížinu pod dvoutisícovými horami.

Východní část ostrova slibuje spíše přírodní krásy, jako je vyprahlý kraj kolem Agios Nikolaos, ostrůvky dvojí Spinalongy, planina Lassithi, méně známé archeologické lokality a jižní pobřeží s nejčistší mořskou vodou. Kréta je jednoduše země, který naplní vaše představy o příjemné dovolené. Toužíte-li po dobrém drinku a hudbě na pláži, či prošlapaných botách s vůní historie, to vše vám ostrov může nabídnout.

Kréta - mapa

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>