Starodávná země, která technicky neexistuje: mystický Kavkaz

Kavkaz je plný bezkonkurenčních přírodních krás. Pohostinnost země však stále kontrastuje s válkou, zármutkem a staletími povstáními. Jedná se o typ „badlands“ (krajinu s velmi suchou a neúrodnou půdou) terénem a zemědělsky zcela nevyužitelnou půdou, která odděluje Evropu od Asie.

Region se však může pochlubit směsicí kultur a jazyků

Všichni od Římanů a Mongolů až po carské vojáky a islámské povstalce z Čečenska, zanechali na této zemi své stopy. Kavkazské badlands včetně odtržených států jakoby technicky ani neexistovaly.

Návštěva Kavkazu vám umožní přístup ke třem ze čtyř hlavních neuznaných zemí na světě: Abcházii, Jižní Osetii a Náhorního Karabachu. Každá z těchto zemí představuje nesmírně odlišný surrealistický zážitek a má jedinečnou kulturu a historické pozadí.

Přestože všemi zuřila válka, v současné době jsou považovány za zamrzlé konfliktní zóny a je do nich relativně bezpečné i vstoupit.

Kavkaz je jednou z nejrozmanitějších zemí světa

Stačí procestovat několika kavkazských státy jako je Gruzie, Dagestan a Arménie – budete mít pocit, jako byste jich prošli stovky. Kultura, jazyk i lidé se drasticky liší od jedné vesnice k druhé. Jídlo na Kavkaze lze popsat jako kombinaci perských, arabských, tureckých a ruských zvyklostí. Kavkaz se stal strategickou křižovatkou pro svět v minulých staletích, což zajišťuje širokou škálu fascinujících a přátelských lidí.

Pohostinní místní obyvatelé

Na Kavkaze se stále uplatňují starověké zákony a zvyky. Většina kavkazských kultur považuje hosty za dar od boha. Budou vám slibovat přátelství na celý život, pozvou vás do jejich domovů a stanete se svědky jejich laskavosti.

Geografická pestrost

Zeměpisné rozdíly na Kavkaze jsou neuvěřitelné. Od Černého moře po Kaspické moře a mezi pevninou se dá vykoupat na tropických plážích, vylézt na některé z největších hor v Evropě a projít se po kilometrech neporušené krajině a lesích.

Lokalitě dominují mohutné zasněžené hory, které ho protínají. Ty vytvářely přirozenou bariéru po tisíce let. Poskytují neuvěřitelné trekingové túry, rafting na divoké vodě a lezecké příležitosti. Je tu šance spatřit divočinu v jejím přirozeném prostředí včetně vlků, medvědů a horských ovcí.

Nejlepší čas na návštěvu Kavkazu je červen až září, kdy je léto v plném proudu a také své síle. Toto období vám dovolí spatřit nomádské pastýře, kteří berou svůj dobytek a hejna výše do hor.

Historie

Dnešní Kavkaz je posetý památkami, které přitahují jakýkoliv historický vkus. V horách najdete osamělé horské pevnosti a dlouho opuštěné strážní věže – nyní hlídané mocnými kavkazskými orly, kteří se uvnitř uhnízdili.

Je jedním z vrcholů středověkého pohřebiště „Města mrtvých“. Byl postaven ve středověku a navržen tak, aby sem nemocní údajně chodili zemřít. Jiní zase věří teorii, že je to místo odpočinku středověkých rytířů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>