Cena zlata stoupá, už máte své slitky nebo mince?

S cenou zlata se v posledních měsících děly divy. Zatímco nedlouho po novém roce byla neobvykle nízko, nedávno se zase vyšplhala dost vysoko. Ti, kteří před pár měsíci zlato nakoupili, ho už nyní mohou prodat s velkým ziskem.

Takto krátkodobý výrazný nárůst je neobvyklý, nicméně v dlouhodobém horizontu cena zlata roste stabilně. Pokud tedy uvažujete o investici na pár let, zlato je skvělou volbou.

Kupte si fyzické zlato, tzn. mince nebo slitky

Když investovat do zlata, tak ve fyzické podobě. Nakupte si opravdové investiční zlato, které si můžete vzít do ruky, tedy zlaté mince nebo slitky. A kterou z těchto dvou variant zvolit?

Žádná česká mincovna investiční zlato ve formě slitků (cihel) nevyrábí. Češi si často kupují slitky od švýcarských výrobců Argor-Heraues, PAMP či Valcambi. Tato trojice dohromady tvoří třetinu světové produkce, jenže kvůli pandemii koronaviru a vládním nařízením byly všechny tři rafinérie dva měsíce uzavřené. Není divu, že slitků je teď málo.

Zlaté mince mají spoustu výhod

I čeští investoři tedy od slitků přechází na mince. Zalíbily se jim zejména mince značky Wiener Philhalmoniker, které se razí ve Vídni ze zlata v hmotnosti trojské unce a menších. Cenově vychází levněji než švýcarský slitek stejné hmotnosti, kromě toho, na rozdíl od slitků, nemusí být číslovány. Mají také vyšší estetickou hodnotu, reliéf mince je propracovaný, můžete ho obdivovat. Tyto zlaté mince se navíc prodávají jen za cenu zlata, neplatíte jejich sběratelksou hodnotu ani DPH.

„Největší zájem je o mince v originálním balení po 10 nebo 20 kusech. To je zapečetěné speciální fólií s hologramem. Klienti tak mají jistotu, že jejich mince jsou zbrusu nové, nedotčené,“ uvádí pan Palas, vedoucí prodejny.

A kde je pořídíte? Například ve specializované prodejně v pražském Obchodním domě.

Investiční zlato v podobě mincí je snadno dostupné. Ty nejmenší mince pořídíte i do 5000 korun. Nemusíte se samozřejmě zaměřovat pouze na tvorbu z Vídně. Moc pěkné jsou i mince s kanadským javorovým listem či slavné australské „Klokany“.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>