Velikonoční ostrov – záhada střídá záhadu

Když se řekne Velikonoční ostrov, každému z nás se vybaví něco jiného. Jedno je však jisté, jde o jeden z nejizolovanějších kusů pevniny, který na naší planetě najdete. Tento ostrov je od jihoamerického kontinentu vzdálený asi 3700 kilometrů. A jeho nejbližší sousedé? Nejbližším obydlený ostrov je asi 2000 kilometrů daleko. Chcete-li si užít dovolenou, kde budete mít od lidí opravdu klid, pak jsou asi Velikonoční ostrovy tím pravým místem.

Záhadný ostrov

Velikonoční ostrov je místními obyvateli nazýván Te Pito o te Henua, tedy v překladu Pupek světa nebo také Rapa Nui, tedy Velká země. Patří Chile, ale má s ní velmi málo spojeno. Jeho rozloha je 162 kilometru čtverečních a jde tak spíše o menší ostrůvek. Má mystickou atmosféru, která na vás dýchne nejen sochami moai, ale také národním parkem, jehož celé území pokrývá. Tento park se řadí na seznam kulturního dědictví UNESCO.

Na ostrově panuje spousta domněnek, odkud jsou původní obyvatelé, co je vedlo k tvorbě soch a mnoho dalšího. Hlavní město Hanga Roa je v podstatě jediné město na ostrově a žije zde většina obyvatel. Jde o malé městečko s nízkými a jednoduchými domky. Najdete zde prostorný kostelík, menší obchůdky a restaurace. Místní zde mají také nemocnici, školu, knihovnu, menší banku či čerpací stanici. Jezdí zde také auta, ale povětšinou v nich spatříte turisty, kteří si je pronajímají a poznávají ostrov.

Vesnice ptačích mužů

Při putování ostrovem nevynechejte obřadní vesnici Orongo, která se nachází na kráteru vulkánu Rano Kau. Naleznete zde jednoduchý kamenná obydlí, zbytky kreseb a petroglyfy vytesané do kamenů. Ty zobrazují nejčastěji motivy Ptačího muže.

Tradice, písně a zpěvy, které jsou dnes z větší části, bohužel zapomenuty se snaží oživovat mladí lidé, kteří nechávají prostřednictvím tance, kostýmů a rytmické hudby ožívat legendy. Takováto podívaná ve vás zanechá hluboký zážitek na celý život.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>