Jak na cestách netrpět pásmovou nemocí?

Cestování je o poznávání nových a krásných míst, zažíváte větší či menší dobrodružství, přináší nová místa, přátelé, vzpomínky. Někdy však cestování může být náročné a nejde jen o finanční stránku. V jiných zemích může být časový posun a je-li velký, pak se u vás může objevit takzvaná pásmová nemoc neboli jet lag.

Co je to jet lag?

Česky pásmová nemoc, která se projevuje obrovskou únavou a rozhozeným organismem. Vaše tělo je zvyklé fungovat určitým způsobem, víceméně pravidelně chodíte spát, vstáváte, pracujete a odpočíváte. A najednou se to změní a vaše tělo si s tím moc neumí poradit, protože je zvyklé na určitý režim, který mu aktuálně nabouráváte. Tyto všechny příznaky vám mohou značně znepříjemnit dovolenou či návrat z dovolené.

Jet lagu se asi pravděpodobně nedá úplně vyhnout a bohužel na něj stále neexistuje terapie nebo dokonce pilulka, která by vám pomohla a úplně jej odstranila. Nicméně i tak existuje pár tipů, které jej pomohou nezhoršovat a dokonce jej i o něco mohou zmírnit. Studie ukázaly, že na jedno časové pásmo potřebujete na zotavení jeden den. Když je těch pásem víc, tělo dostává větší zápřah. Jak můžete zmírnit jet lag?

Změňte spánek pár dní před odletem – máte-li zjištěno, že vás jet lag opravdu trápí, připravte se na něj ještě před odletem. Letíte na východ? Pak jděte do postele o pár hodin dřív než obvykle a podle toho zkuste i vstávat. Letíte-li na západ, pak je to naopak.

Spánek v letadle – rozhodněte se, zda je dobré spát v letadle či nikoliv. Když se rozhodnete nespat, vymyslete si nějakou činnost, zapněte lampičku, nezatahujte roletu a podobně. Kromě světla může pomoci také pohyb, každou půlhodinu se protáhněte, ramena, paže, krk a podobně. Můžete se také projít na toaletu.

Ne alkohol a kofein – vzduch v letadle je suchý, vysušuje pokožku. Dbejte proto na pravidelné pití vody, aby tělo bylo hydratováno. Omezte alkohol či nápoje s kofeinem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>